Wystartowała Olimpiada Astronomiczna 2022/2023

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Planetarium Śląskie ogłosiło rozpoczęcie 66. Olimpiady Astronomicznej, w której mogą brać udział uczniowie szkół ponadpodstawowych. Ta edycja ma charakter szczególny, bowiem finał nastąpi w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a co więcej Polska będzie wtedy też gospodarzem Międzynarodową Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.

Olimpiada Astronomiczna jest olimpiadą interdyscyplinarną łączącą i poszerzającą treści podstaw programowych z fizyki oraz podstaw programowych geografii w zakresie elementów astronomii. Konkurs jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Co roku w Olimpiadzie Astronomicznej bierze udział kilkuset uczniów. Zawody skierowane są do młodych ludzi interesujących się astronomią i eksploracją kosmosu. Rozgrywane są w trzech etapach. Pierwszy etap, na który składają się dwie serie zadań, uczestnicy rozwiązują w domu, podobnie jak zadanie obserwacyjne. Drugi etap, czyli półfinał, rozgrywany jest w kilku miastach Polski. Z kolei zawody finałowe (III etap) odbywają się w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

Termin nadsyłania rozwiązań pierwszej serii zadań mija 10 października 2022 roku. Zawody finałowe zaplanowano na 9-12 marca 2023 roku.

Zwycięzcy Olimpiady Astronomicznej uzyskują również prawo do reprezentowania Polski na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki (ang. International Olimpiad on Astronomy and Astrophysics). Nasz kraj będzie gospodarzem przyszłorocznej edycji tych międzynarodowych zawodów. Odbędą się one na przełomie sierpnia i września 2023 roku.

Komisja Olimpiady Astronomicznej zachęca także nauczycieli do wzięcia udziału w warsztatach pt. „Jak wspomagać olimpijczyka w szkole”, które odbędą się w trybie hybrydowym 29 września 2022 roku w Planetarium Śląskim i online.

Informacje na temat Olimpiady Astronomicznej można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 16.05.2024. Na zdjęciu dr Sławosz Uznański. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Polski astronauta przed wylotem na ISS nauczy się w laboratorium, jak przeprowadzić eksperymenty

  • 11.05.2024. PAP/Michał Zieliński

    Prof. Stanisławska: Badania kosmicznej pogody będą coraz bardziej potrzebne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera