Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
22.09.2022 aktualizacja 22.09.2022

Wystartowała Olimpiada Astronomiczna 2022/2023

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Planetarium Śląskie ogłosiło rozpoczęcie 66. Olimpiady Astronomicznej, w której mogą brać udział uczniowie szkół ponadpodstawowych. Ta edycja ma charakter szczególny, bowiem finał nastąpi w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a co więcej Polska będzie wtedy też gospodarzem Międzynarodową Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.

Olimpiada Astronomiczna jest olimpiadą interdyscyplinarną łączącą i poszerzającą treści podstaw programowych z fizyki oraz podstaw programowych geografii w zakresie elementów astronomii. Konkurs jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Co roku w Olimpiadzie Astronomicznej bierze udział kilkuset uczniów. Zawody skierowane są do młodych ludzi interesujących się astronomią i eksploracją kosmosu. Rozgrywane są w trzech etapach. Pierwszy etap, na który składają się dwie serie zadań, uczestnicy rozwiązują w domu, podobnie jak zadanie obserwacyjne. Drugi etap, czyli półfinał, rozgrywany jest w kilku miastach Polski. Z kolei zawody finałowe (III etap) odbywają się w Planetarium Śląskim w Chorzowie.

Termin nadsyłania rozwiązań pierwszej serii zadań mija 10 października 2022 roku. Zawody finałowe zaplanowano na 9-12 marca 2023 roku.

Zwycięzcy Olimpiady Astronomicznej uzyskują również prawo do reprezentowania Polski na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki (ang. International Olimpiad on Astronomy and Astrophysics). Nasz kraj będzie gospodarzem przyszłorocznej edycji tych międzynarodowych zawodów. Odbędą się one na przełomie sierpnia i września 2023 roku.

Komisja Olimpiady Astronomicznej zachęca także nauczycieli do wzięcia udziału w warsztatach pt. „Jak wspomagać olimpijczyka w szkole”, które odbędą się w trybie hybrydowym 29 września 2022 roku w Planetarium Śląskim i online.

Informacje na temat Olimpiady Astronomicznej można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023