Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
23.09.2022 aktualizacja 23.09.2022

Wyczucie rytmu jest zapisane w genach

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Analiza genów ponad 600 tys. osób pozwala sądzić, że na wyczucie rytmu wpływa niemal 70 genów. Pełnią one jednocześnie inne, różnorodne role - odpowiadają za rozwój mózgu, koordynację ruchową, sprawność słuchową, chodzenie, oddychanie czy działanie rytmów dobowych.

Autorzy artykułu, który ukazał się na łamach periodyku „Nature Human Behaviour” zidentyfikowali aż 69 miejsc w genomie, które wpływają na wyczucie rytmu człowieka.

Wskazane przez nich geny pełnią jednocześnie istotne role w funkcjonowaniu centralnego układu nerwowego. Biorą udział m.in. we wczesnym rozwoju obszarów mózgu odpowiedzialnych za koordynację ruchową, zdolności słuchowe.

"Za wyczucie rytmu nie odpowiada pojedynczy gen; na tę zdolność wpływa wiele różnych genów" - mówi współautorka badania prof. Reyna Gordon z Vanderbilt University.

Dodaje ona, że "zdolność do stukania, klaskania i tańczenia w rytm muzyki znajdują się w samym centrum muzykalności człowieka".

Dalsza analiza wskazała kolejne zależności. Okazało się, że geny wyczucia rytmu są powiązane też z innymi procesami, w tym z chodzeniem, oddychaniem, a także cyklami dobowymi.

"Ta praca kładzie podwaliny od zrozumienie biologii muzykalności i jej powiązań z innymi ludzkimi cechami" - stwierdza współautorka odkrycia, prof. Lea Davis.

Badacze doszli do swoich wniosków po przeanalizowaniu informacji genetycznej ponad 600 tys. osób - klientów firmy 23andMe (oferującej testy genetyczne), którzy wyrazili zgodę na udział również w tym projekcie.

"Potężna liczba dobrowolnych uczestników oznaczała unikalną możliwość wychwycenia nawet słabych genetycznych sygnałów. Uzyskane wyniki oznaczają duży krok w stronę naukowego zrozumienia związków między muzykalnością i genetyką" - mówi dr David Hinds, ekspert z 23andMe. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023