Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
08.09.2022 aktualizacja 09.09.2022

Lublin/ Lubelski Festiwal Nauki od najbliższej soboty; wszystkie miejsca zarezerwowane

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Ponad 1500 warsztatów, wykładów i spotkań przygotowały uczelnie dla uczestników XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się od 10 do 16 września w Lublinie. Do środy poprzez stronę internetową imprezy dokonano 32 tys. rezerwacji miejsc na poszczególne wydarzenia.

Odpowiedzialny za obsługę serwisu internetowego LFN dr Andrzej Zykubek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podczas konferencji prasowej w środę powiedział, że podczas tegorocznej edycji Festiwalu przygotowano ponad 1500 projektów, najwięcej w 18-letniej historii Festiwalu. Niektóre spotkania, wyjaśnił, będą powtarzane, więc w sumie zaplanowano około 2600 wydarzeń, 2900 godzin wykładowych w 600 salach.

Popularyzujące naukę warsztaty, wykłady i spotkania organizuje pięć lubelskich uczelni: Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (główny organizator). Wśród organizatorów jest także Urząd Miasta Lublin. "W sumie w przygotowanie tegorocznej edycji festiwalu zaangażowane są 22 podmioty, w tym instytucje naukowe z Lublina, Zamościa, Chełma, Puław, Dęblina i Stalowej Woli" - dodał Zykubek.

Jak wskazał, projekty są skierowane do przedszkolaków, uczniów, studentów, ale też dla nauczycieli, rodziców, dziadków i babć.

"Wszystkie miejsca są zarezerwowane" - stwierdził Zykubek. Do tej pory zarezerwowano ok. 32 tys. miejsc, z czego 90 proc. rezerwacji już potwierdzono. "Prosimy nauczycieli o potwierdzenie uczestnictwa. To jest bardzo ważne, dlatego że wiele osób czeka na zwolnione miejsca" - wyjaśnił. Festiwal rozpocznie się sobotę o godz. 18 od koncertu muzyków ze Stowarzyszenia Wschód Kultury pt. "007 Symfonicznie" oraz pieśni ukraińskiej w wykonaniu Natalii Kalinichenko w Centrum Kongresowym UP.

Zykubek poinformował, że obowiązek rejestracji nie dotyczy wydarzeń specjalnych w Centrum Kongresowym UP oraz podczas Lubelskiego Pikniku Naukowego.

Lubelski Piknik Naukowy na pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur odbędzie się w niedzielę od godz. 10 do 16. W ramach wydarzenia organizatorzy zaplanowali spotkanie z laureatem nagrody literackiej "Nike", absolwentem UP w Lublinie Radosławem Rakiem oraz poetą i lekarzem weterynarii dr. Mirosławem Welzem.

Koordynatorka Festiwalu na UMCS dr Monika Baczewska-Ciupak powiedziała, że na Pikniku pojawią się Daisy i Alfrego, osły z Pirenejów wykorzystywane do onoterapii. "Obcowanie z tymi zwierzętami obniża poziom stresu, podwyższa poziom hormonu szczęścia" – wyjaśniła.

Natomiast od wtorku do czwartku, wskazała, na pl. Marii Curie-Skłodowskie stanie teleskop, przez który będzie można oglądać plamy słoneczne i obłoki gazów w koronie tej najbliższej nam gwiazdy.

We wtorek o godz. 11 przed Chatką Żaka odbędzie się muzyczno-teatralny spektakl "Rusałki" zrealizowany w oparciu o różne teksty "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Aktorzy będą śpiewać utwory w językach polskim i ukraińskim.

Prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Adam Waśko powiedział, że spotkania otwarte w Centrum Kongresowym UP odbywać się będą od poniedziałku do czwartku. W poniedziałek od godz. 10 do 14 naukowcy i eksperci związani z projektowaniem nowej żywności oraz dietetycy opowiedzą o nowoczesnych trendach w technologii żywności i żywieniu człowieka. We wtorek od godz. 10 do 18 podróżnicy i blogerzy opowiedzą o poznawaniu innych kultur. Będą także dyskusje o znaczeniu regionalizmu, o własnej kulturze i o tożsamości oraz o sposobach na tanie podróżowanie. W środę od godz. 9 do 16 naukowcy i eksperci poruszą tematy zagospodarowania odpadów, elektrycznych samochodów, ekoenergetyki, hydrofitowych oczyszczalni ścieków oraz problematyki opakowań żywności. W czwartek od godz. 9 do 15 przyrodnicy opowiedzą o tajemnicach fauny i flory, poruszą zagadnienia ochrony przyrody, utrzymania stabilności procesów ekologicznych i zachowania różnorodności biologicznej w świecie.

Koordynatorka festiwalu na KUL dr Anna Dutkowska zwróciła uwagę na spotkania dotyczące obrony przed hejtem w internecie, pobudzania kreatywności, agresji Rosji na Ukrainę, wpływu psychopatów na życie zwykłych ludzi, sztucznej inteligencji i radzenia sobie ze stresem maturalnym. Podczas Festiwalu na KUL, dzieci i młodzież wezmą także udział w symulacji rozprawy sądowej i obrad sejmowych.

Hasło tegorocznej edycji LFN to "Ogrody nauki". Szczegółowy program na stronie: www.festiwal.lublin.pl.

Serwis PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym wydarzenia. 

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Nowak

pin/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024