Łódź/ Na Politechnice Łódzkiej powstaje przydomowa turbina wiatrowa

Stanowisko badań generatorów na Wydziale EEIA_ Fot.: Anna Firych-Nowacka
Stanowisko badań generatorów na Wydziale EEIA_ Fot.: Anna Firych-Nowacka

Politechnika Łódzka jest liderem projektu realizowanego wspólnie z biznesowymi partnerami z Polski i Turcji. Celem konsorcjum jest opracowania przydomowej turbiny wiatrowej zdolnej do współpracy oraz integracji z innymi Odnawialnymi Źródłami Energii.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka łódzkiej uczelni dr inż. Ewa Chojnacka, projekt o wartości 300 tys. euro został przyznany w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i turecką Radę ds. Badań Naukowych i Technologicznych.

W skład konsorcjum wchodzi Politechnika Łódzka (PŁ), polskie firmy Enerwis i Ergos związane z energetyką oraz turecki start-up Devecitech, twórca inteligentnej turbiny Enlil.

"To właśnie turecka turbina wiatrowa Enlil jest punktem wyjścia dla opracowywanej przez nas innowacyjnej i wysokowydajnej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu, którą nazwaliśmy Ninlil. Turbina będzie przystosowana do zastosowań miejskich i podmiejskich, generując energię nie tylko za pomocą naturalnych wiatrów, ale także za pomocą wiatrów wytwarzanych np. przez ruch pojazdów" – wyjaśnił kierujący projektem dr inż. Michał Lipian z Instytutu Maszyn Przepływowych.

Jak dodał, nazwa dla nowej konstrukcji nawiązuje do mezopotamskiego boga wiatru Enlil, na cześć którego Turcy nazwali swoją turbinę. Miał on małżonkę Ninlil. "I właśnie od niej wzięliśmy nazwę projektu +ulepszającego+ oryginalną maszynę" – przyznał.

Politechnika Łódzka zaprojektuje generator dla rozwijanej turbiny oraz przeprowadzi testy prototypu turbiny w warunkach miejskich. Z kolei firma Ergos opracuje systemy sterowania i automatyzacji dostosowane do potrzeb opracowywanej maszyny, a firma Enerwis będzie odpowiedzialna za zapewnienie, że opracowany prototyp będzie spełniał wymagania rynku energii ze źródeł odnawialnych oraz za współpracę z partnerami zewnętrznymi.

"Cieszy mnie, że uczelnia uzyskała w ostatnim czasie tak dużo proekologicznych projektów. Mikroenergetyka prosumencka nabiera coraz większego znaczenia, dlatego tak ważne jest przyspieszenie jej rozwoju. Ambicją zespołu projektującego przydomową turbinę wiatrową jest doprowadzenie konstrukcji do takiego poziomu gotowości technologicznej, który pozwoli rozpocząć proces certyfikacji maszyny celem wprowadzenia jej na rynek" - podkreślił rektor PŁ i dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych prof. Krzysztof Jóźwik. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło:  materiały prasowe European Patent Office

    Dr Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera