NASK ogłosił nabór artykułów do nowego czasopisma naukowego o cyberbezpieczeństwie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Państwowy Instytut Badawczy NASK rozpoczął nabór artykułów do pierwszego wydania czasopisma naukowego o cyberbezpieczeństwie "Applied Cybersecurity & Internet Governance”, którego jest wydawcą.

Redaktor naczelną rocznika jest dr hab. Aleksandra Gasztold, prof. UW, doradca dyrektora NASK ds. publikacji naukowych. Jak podano w komunikacie przesłanym w poniedziałek PAP, w międzynarodowej radzie czasopisma zasiadają wybitni eksperci reprezentujący środowisko naukowe z wielu krajów.

Anglojęzyczne czasopismo "Applied Cybersecurity & Internet Governance" będzie podejmować problematykę cyberbezpieczeństwa oraz zarządzania internetem w przestrzeni publicznej.

Powodem utworzenia czasopisma jest próba odpowiedzi na różnego rodzaju wyzwania dotyczące funkcjonowania sieci 5G, sztucznej inteligencji, internetu rzeczy czy dezinformacji. Intencją wydawcy jest kształtowanie dyskursu i wielowymiarowej wymiany doświadczeń z zakresu informatyki, cyberbezpieczeństwa - podkreślono.

Wśród tematów, które poruszane będą w czasopiśmie, są m.in.: bezpieczeństwo sieci i infrastruktury krytycznej, potencjał internetu rzeczy (IoT), rozwój sztucznej inteligencji (AI), infrastruktura cyfrowa, walka z cyberprzestępczością, edukacja o cyberbezpieczeństwie, prawne aspekty bezpieczeństwa informacji.

"Technologie cyfrowe niewątpliwie wpływają na rozwój współczesnego świata, a swoje sukcesy zawdzięczają nauce. Dlatego tak ważne jest wsparcie inicjatyw związanych z otwartym dostępem do wyników badań naukowych" – powiedział cytowany w komunikacie sekretarz stanu ds. cyfryzacji w kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Jak zapewnił NASK, czasopismo wydawane będzie w języku angielskim przy zachowaniu najwyższych standardów publikacyjnych. Złożone prace będą poddawane rygorystycznej ocenie w ramach procesu "double-blind peer review", czyli takiego, w którym tożsamość recenzenta i autora pozostaje ukryta. Studia i analizy przyjmowane są do 30 września 2022 r. za pomocą panelu publikacyjnego: www.acigjournal.com. Publikacja pierwszego numeru zaplanowana jest w 2022 r.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Polsko-czeski projekt ze wsparciem NCN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera