Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
22.08.2022 aktualizacja 22.08.2022

Poznań/ XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Blisko 700 naukowców z 70 krajów weźmie udział w rozpoczętym w niedzielę w Poznaniu XXIII Międzynarodowym Kongresie Nauk Historycznych. Współorganizatorem zjazdu jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM).

Przemysław Stanula z biura prasowego UAM poinformował, że kongres zostanł zainaugurowany o godz. 16.30 w Auli Uniwersyteckiej w Collegium Minus. W zjeździe weźmie udział blisko 700 historyków z 70 krajów.

"Od 1900 r. historycy z całego świata organizują swoje kongresy w celu przedyskutowania najbardziej palących tematów, przedstawienia wyników swoich badań i budowy sieci międzynarodowej współpracy. Po raz drugi kongres odbędzie się w Polsce. To największe i najbardziej prestiżowe spotkanie historyków z całego świata" – zaznaczył Stanula.

Jeden z głównych tematów konferencji dotyczy porównania miejsca, jakie w historiografii zajmuje szeroko rozumiany Zachód, a jakie Wschód i inne regiony świata.

Podczas kongresu po raz trzeci zostanie przyznana nagroda International ICHS History Prize, nazywana historycznym noblem. Otrzyma ją profesor Sanjay Subrahmanyam, specjalista historii gospodarczej z uniwersytetu w Delhi, wykładający również w Oxfordzie, kalifornijskim uniwersytecie w Los Angeles czy Collège de France.

Organizatorami kongresu są: Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych (ICHS), Komitet Nauk Historycznych PAN oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W komitecie organizacyjnym zasiadają m.in. marszałek województwa wielkopolskiego, dyrektor Muzeum Historii Polski, członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz historycy z różnych polskich uczelni.

Kongresowi towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Książki Historycznej.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ mark/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023