Poznań/ XXIII Międzynarodowy Kongres Nauk Historycznych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Blisko 700 naukowców z 70 krajów weźmie udział w rozpoczętym w niedzielę w Poznaniu XXIII Międzynarodowym Kongresie Nauk Historycznych. Współorganizatorem zjazdu jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM).

Przemysław Stanula z biura prasowego UAM poinformował, że kongres zostanł zainaugurowany o godz. 16.30 w Auli Uniwersyteckiej w Collegium Minus. W zjeździe weźmie udział blisko 700 historyków z 70 krajów.

"Od 1900 r. historycy z całego świata organizują swoje kongresy w celu przedyskutowania najbardziej palących tematów, przedstawienia wyników swoich badań i budowy sieci międzynarodowej współpracy. Po raz drugi kongres odbędzie się w Polsce. To największe i najbardziej prestiżowe spotkanie historyków z całego świata" – zaznaczył Stanula.

Jeden z głównych tematów konferencji dotyczy porównania miejsca, jakie w historiografii zajmuje szeroko rozumiany Zachód, a jakie Wschód i inne regiony świata.

Podczas kongresu po raz trzeci zostanie przyznana nagroda International ICHS History Prize, nazywana historycznym noblem. Otrzyma ją profesor Sanjay Subrahmanyam, specjalista historii gospodarczej z uniwersytetu w Delhi, wykładający również w Oxfordzie, kalifornijskim uniwersytecie w Los Angeles czy Collège de France.

Organizatorami kongresu są: Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych (ICHS), Komitet Nauk Historycznych PAN oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W komitecie organizacyjnym zasiadają m.in. marszałek województwa wielkopolskiego, dyrektor Muzeum Historii Polski, członkowie Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz historycy z różnych polskich uczelni.

Kongresowi towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Książki Historycznej.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ mark/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęła się analogowa misja księżycowa „M6 Żuławski”

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera