Kontynenty powstały za sprawą meteorytów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ziemskie kontynenty powstały wskutek długotrwałych, potężnych uderzeń meteorytów – dowodzą najnowsze badania opisane na łamach tygodnika „Nature”.

Kontynenty na naszej planecie powstały w ciągu pierwszego miliarda lat jej historii wskutek długotrwałych, potężnych uderzeń meteorytów – dowodzi Tim Johnson z Curtin University w Australii. Hipoteza o takiej właśnie genezie kontynentów liczy już kilka dekad, teraz udało się znaleźć poważne dowody na jej potwierdzenie.

Johnson analizował kryształki minerałów cyrkonu, pochodzące z formacji Pilbara Craton w zachodniej Australii. Reprezentują one najlepiej zachowane pozostałości dawnej skorupy ziemskiej.

Jego zdaniem struktura tych skał przypomina meteoryty. Skały na powierzchni są najbardziej stopione, widoczne jest również postępowanie topnienia w głąb. Rozkład topnienia skał zgadza się zatem z tym, co obserwuje się wewnątrz meteorytu.

„Nasze badania dostarczają pierwszego solidnego dowodu, że procesy, które ostatecznie ukształtowały kontynenty, rozpoczęły się wraz z olbrzymimi uderzeniami meteorytów” - opisuje badacz.

Jego zdaniem istnieją dane, które wydają się potwierdzać tę hipotezę również dla pozostałych kontynentów. Naukowcy planują w tym celu poszerzyć zakres badań, żeby sprawdzić, na ile wnioski dotyczące Australii mają zastosowanie w innych miejscach na Ziemi.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera