Nauka dla Społeczeństwa

29.09.2022
PL EN
16.08.2022 aktualizacja 16.08.2022

Ubytki słuchu powodują demencję u psów

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Stare psy, które słabo słyszą, częściej mają demencję. Niektóre problemy ze słuchem czworonogów można tymczasem leczyć.

Zespół naukowców z North Carolina State University (USA) sprawdził powiązania między słuchem psów-seniorów i pojawiającymi się u nich objawami demencji.

„Wiemy, że związane z wiekiem ubytki słuchu dotykają ok. 1/3 osób powyżej 65. roku życia” - przypomina dr Natasha Olby współautorka pracy opublikowanej na łamach „Journal of Veterinary Internal Medicine” (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jvim.16510).

„Wiemy także, że spadek zdolności poznawczych jest o 30-40 proc. szybszy u osób ze związaną z wiekiem utratą słuchu i że działa ona silniej, niż inne czynniki, takie jak nadciśnienie czy otyłość. Nie wiemy jednak, czy to samo dotyczy psów” - dodaje.

Ona i jej koledzy dokładnie przyjrzeli się 39 psom w sędziwym wieku - przeprowadzili na nich różnorodne testy, a właścicieli poprosili o odpowiedzi na pytania na temat zachowania i jakości życia zwierzaków.

Przeciętny pies bez kłopotu słyszy dźwięki o natężeniu 50 dB - tłumaczą naukowcy.

Taki słuch miało 19 zwierząt uczestniczących w badaniu. 12 potrafiło usłyszeć dźwięki na poziomi 70 dB, 19 - 50 dB i 8 - 90 dB (taką głośność ma startujący samolot odrzutowy).

Zwierzęta miały przy tym, odpowiednio po 12, 13 i 14 lat.

Badacze zauważyli wyraźny związek między słuchem zwierząt i stanem ich mózgu.

Po pierwsze, korelacja dotyczyła opisywanej przez właścicieli relacji z psami i ich witalności. Podobne wyniki dały laboratoryjne testy sprawdzające inteligencję - im słabszy był słuch czworonoga, tym gorzej sobie radził.

„Utrata słuchu to najsilniejszy czynnik sprzyjający demencji u ludzi. Przyczynia się u nich także do upadków, ponieważ ma związek z osłabieniem zdolności motorycznych. Powiązanie między pogorszeniem stanu fizycznego i neurologicznego jest u ludzi wyraźne” - podkreśla dr Olby.

„Nasze badanie wskazuje, że podobne powiązania istnieją u starzejących się psów. Ponieważ, potencjalnie możemy leczyć ubytki słuchu u psów, być może uda się złagodzić u nich także inne dolegliwości. Przez określenie neurologicznych i fizjologicznych zmian u starszych psów, nie tylko zwiększamy szanse na zdiagnozowanie i leczenie tych zaburzeń u naszych pupili, ale tworzymy także model ułatwiający zrozumienie tego typu problemów dotykających ludzi” - mówi ekspertka.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022