Nauka dla Społeczeństwa

29.09.2022
PL EN
31.07.2022 aktualizacja 31.07.2022

Antyczne podłogi w luksusowej willi zrobione ze szkła z recyklingu

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Recykling znany był już w starożytności. Mozaikę podłogową z antycznej luksusowej willi usytuowanej nad brzegiem Morza Śródziemnego wykonano ze szkła z odzysku – piszą naukowcy na łamach „Heritage Science”.

Ruiny willi znajdują się w dawnym Halikarnasie (dzis. Bodrum w Turcji). Ozdobą luksusowej willi, położonej nad samym morzem, była mozaika podłogowa. Właścicielem posiadłości był niejaki Charidemos, ona sama zaś została wybudowana w połowie V w. n.e.

Najnowsze analizy chemiczne niektórych kostek mozaiki za pomocą spektrometru masowego dowodzą, że szkło użyte do jej wykonania pochodziło z odzysku. Willę odkryto w połowie XIX w., później, w latach 90. XX w., prowadzono w niej po raz drugi prace archeologiczne. Jak widać jednak, zabytek ciągle skrywa tajemnice.

Badania, które stały się podstawą najnowszej publikacji, prowadzone były przez zespół pod kierunkiem Kaare Lund Rasmussena z Uniwersytetu Południowej Danii. Badaniom poddano 19 kostek z mozaiki.

Mozaiki przedstawiają m.in. sceny mitologiczne, w tym uprowadzenie Europy przez Zeusa pod postacią białego byka, a także postać Afrodyty wyłaniającą się z morza.

Naukowcy uważają, że wraz ze schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego niektóre szlaki handlowe wygasały i trudniej było sprowadzić materiały, dlatego starano się powtórnie używać surowców miejscowych.

Więcej: www.sdu.dk/en/nyheder/forskningsnyheder/genbrugsglas-i-antikken (PAP)

krx/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022