Nauka dla Społeczeństwa

27.02.2024
PL EN
29.07.2022 aktualizacja 29.07.2022

Marmozety ćwiczą jeszcze przed urodzeniem

Przemyśl, 24.06.2010. Marmozeta białoucha. Fot. PAP/Darek Delmanowicz Przemyśl, 24.06.2010. Marmozeta białoucha. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Niedługo przed urodzeniem się młode małpki marmozety ćwiczą mimikę i gesty związane z wzywaniem na pomoc matek i innych członków stada – informują naukowcy na łamach pisma „eLife”.

Młode marmozety niedługo przed narodzinami ćwiczą gesty i mimikę potrzebne im po narodzinach do nawoływania matek i innych dorosłych.

Skuteczne okrzyki noworodków, zarówno u człowieka, jak i pozostałych naczelnych, mogą być kluczowe dla ich przetrwania. Ponadto stanowią punkt wyjścia i fundament komunikacji na dalszych etapach życia. „Chcieliśmy się dowidzieć, jak te najwcześniejsze wokalizacje się rozwijają” - opisuje główna autorka badania, Darshana Narayanan z Wydziału Psychologii Princeton University (USA).

Zespół naukowców wykonywał kilka razy w tygodniu badania USG czterem marmozetom będącym w ciąży. Wykonano kilkanaście sesji USG na każdą małpkę. Badania zakończono dzień przed porodem.

Następnie porównywano zdjęcia USG wykonane na przestrzeni kilku tygodni. Badacze skoncentrowali się na mimice twarzy i układzie ust płodów. Zdjęcia porównywano następnie z mimiką nowo narodzonych marmozet w sytuacjach, kiedy wzywają one matkę i innych dorosłych ze stada.

Zdaniem badaczy wraz z rozwojem płodu układ ust się zmieniał i tuż przed narodzinami był nie do odróżnienia od mimiki marmozety dobę po urodzeniu, która nawoływała matkę.

„Nasze eksperymenty dowodzą, że marmozety ćwiczą ruchy niezbędne do nawoływań, jeszcze zanim zdolne są do wydawania dźwięków” – opisują autorzy.

Więcej: https://elifesciences.org/for-the-press/8658ca05/marmosets-practise-calling-their-mother-in-the-womb (PAP)

krx/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024