Naukowcy o ociepleniu oceanów: zagraża morskiej bioróżnorodności

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Ocieplenie wody stwarza zagrożenie dla 70 proc. najbardziej bogatych w życie partii oceanów. Jedna z przyczyn jest taka, że żyjące w tych miejscach gatunki są słabo przystosowane do zmian temperatury.

Międzynarodowa gruba ekspertów kierowana przez naukowców z University of Adelaide twierdzi, że z powodu ocieplenia klimatu zagrożonych jest 70 proc. oceanicznych regionów o najwyższej bioróżnorodności.

„Nasze badania wskazują, że lokalizacje o wyjątkowo wysokiej bioróżnorodności są najbardziej narażone na skutki ocieplenia oceanów, co czyni je szczególnie podatnymi na zachodzące w XXI wieku klimatyczne zmiany” - ostrzega dr Stuart Brown, jeden z autorów pracy opublikowanej w piśmie „Global Change Biology” (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/gcb.16328).

„To dlatego, że gatunki żyjące w zróżnicowanych biologicznie rejonach zwykle słabo radzą sobie z dużymi zmianami temperatur” - wyjaśnia specjalista.

Do swoich wniosków naukowcy doszli, porównując prognozowane ocieplenie z wpływem zmian klimatu na ekosystemy w czasie minionych 21 tys. lat.

Znaczna część gatunków będzie musiała "szukać" dla siebie nowych miejsc - potwierdzają.

„W wielu przypadkach będzie to oznaczało przemieszczania się poza regiony, w których gatunki te wyewoluowały, i do których się przystosowały. Zmiany te będą zachodzić w tempie rzadko spotykanym w morskim środowisku” - podkreśla dr Brown.

Najbardziej wrażliwe ekosystemy zawierają koralowce. Budują one rafy koralowe i podtrzymują ekosystemy, od których zależy życie milionów ludzi. Inne zagrożone regiony to miejsce życia megafauny, w tym - słynnych manatów.

„Pokazując, że morskie regiony o największej bioróżnorodności są nieproporcjonalnie zagrożone przyszłym ociepleniem, nasze wyniki dostarczają ważnych, nowych informacji, skłaniających do podejmowania i nasilania działań zapobiegawczych, które pomogą chronić morskie środowisko w obliczu klimatycznych zmian” - mówi jeden z autorów analiz, prof. Damien Fordham.

Wśród możliwych działań naukowcy wymieniają m.in. lepsze zarządzanie łowiskami, ocenę migracji gatunków oraz zwiększenie obszaru dobrze zarządzanych terenów chronionych uwzględniających zmiany klimatu. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wyniesienie kapsuły w ramach misji testowej Starliner, Floryda, USA, 05 czerwca 2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH Dostawca: PAP/EPA.

    NASA/ Statek Starliner wróci na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca

  • Adobe Stock

    Kazachstan/ Konie Przewalskiego wróciły do macierzy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera