Prestiżowy grant ERC dla naukowca z Uniwersytetu Łódzkiego

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Prof. Andrzej Indrzejczak, kierownik Katedry Logiki i Metodologii Nauk na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ, otrzymał ponad 1,6 mln euro w ramach grantu ERC (European Research Council).

W ramach otrzymanego grantu prof. Andrzej Indrzejczak zrealizuje projekt „Coming to Terms: Proof Theory Extended to Definite Descriptions and other Terms”. Celem projektu jest dostosowanie narzędzi logiki formalnej do struktury języków naturalnych, w których złożone wyrażenia nazwowe odgrywają bardzo ważną rolę.

„Problematyka analizy tego typu wyrażeń i ich rola we wnioskowaniach była podejmowana przez wielu znanych logików i filozofów takich jak Gottlob Frege, Bertrand Russell czy Stanisław Leśniewski w pierwszej połowie XX w. Późniejszy rozwój logiki oraz badań nad programami automatycznego wnioskowania zredukował rolę wyrażeń nazwowych w przetwarzaniu informacji” – mówi prof. Andrzej Indrzejczak, cytowany w informacji prasowej przesłanej przez uczelnię.

Projekt łódzkiego naukowca będzie realizowany przez pięć lat, w sześcioosobowym zespole badawczym. W jego składzie znajdą się m. in. pracownicy Instytutu Filozofii UŁ: dr Nils Kurbis, dr Michał Zawidzki oraz doktorant Yaroslav Petrukhin.

W edycji grantów ERC za 2021 rok, spośród ponad 1700 zgłoszonych wniosków wyłoniono 253 laureatów, którzy na badania otrzymali łącznie ponad 624 mln euro. Od 2007 r. – czyli od początku przyznawania grantów ERC – otrzymało go 59 naukowców reprezentujących 21 polskich jednostek naukowo-badawczych.

Nauka w Polsce

uka/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

  • Fot. Adobe Stock

    Minister nauki przyznał stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera