Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
16.07.2022 aktualizacja 16.07.2022

Rzeszów/Dodatkowe ponad 1,5 mln zł na prace badawcze podkarpackich naukowców

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Trzy projekty z Politechniki Rzeszowskiej i dwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę ponad 1,5 mln zł. Pieniądze pochodzą z oszczędności w ramach Programu grantowego, który prowadzi Podkarpackiego Centrum Innowacji.

W ramach zakończonego już III naboru do Programu grantowego PCI dofinansowane zostały 63 projekty. Umowy grantowe zostały podpisane w grudniu 2021 r., a realizacja projektów rozpoczęła się w trzech turach: od lutego br., kwietnia br. i czerwca br. Łączna pula grantów wyniosła ponad 17 mln zł.

Oszczędności, które udało się uzyskać w Programie grantowym pozwoliły PCI na dofinansowanie projektów z listy rezerwowej. W sumie dotacje otrzymało 5 projektów: trzy z Politechniki Rzeszowskiej i dwa z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jak poinformował dyrektor zarządzający ds. rozwoju technologii w PCI Krzysztof Borowicz, projekty te zostały ocenione wysoko przez ekspertów.

„Pierwotnie nie uzyskały dofinansowania ze względu na wyczerpanie środków. Wszystkie one mają charakter multidyscyplinarny, a więc będą realizowane przez zespoły złożone z naukowców specjalizujących się w różnych dziedzinach i dyscyplinach naukowych” – dodał.

Borowicz zaznaczył, że planowane prace B+R wpisują się w przyszłościowe kierunki technologiczne, istotne dla rozwoju Podkarpacia. „Ponadto 3 z 5 projektów to przedsięwzięcia międzyuczelniane, angażujące naukowców z różnych uczelni” – podkreślił.

Wśród dofinansowanych projektów znalazł się m.in. ten, w którym przedmiotem badań będą ciekłokrystaliczne żywice epoksydowe, jako inteligentne materiały przewodzące do przemysłu lotniczego. Inny projekt dotyczy technologii produkcji bionawozu z wykorzystaniem odpadów komunalnych przy użyciu Eisenia fetida (kompostowiec różowy). 

PAP - Nauka w Polsce, Wojciech Huk

huk/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023