Pierwszy test wykrywający jednocześnie COVID-19, grypę i RSV

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy test diagnostyczny dostępny bez recepty, który może identyfikować wiele różnych wirusów wywołujących objawy oddechowe podobne do COVID-19, w tym wirusy RSV i grypy - informuje czasopismo „JAMA”.

Urzędnicy FDA widzą w tym kolejny krok w kierunku rozpowszechnienia wspomagania procesu diagnostyki za pomocą wiarygodnych testów domowych.

Oprócz SARS-CoV-2 i RSV test o nazwie „RT-PCR DTC” wykrywa również wirusy grypy typu A oraz B. Pacjenci mogą samodzielnie pobrać próbkę wymazu z nosa w domowych warunkach, a następnie wysłać ją do firmy produkującej test w celu zbadania. Wyniki są przekazywane za pośrednictwem portalu internetowego, a pracownik ochrony zdrowia sprawdza, czy są one pozytywne, negatywne lub nieważne.

Zestaw do domowego poboru próbek można kupić online lub stacjonarnie. Jest przeznaczony dla osób powyżej 2 roku życia.

„Taki test wieloanalitowy pozwala konsumentom łatwiej określać, czy są zakażeni SARS-CoV-2, grypą czy RSV” - mówią przestawicie FDA. Otrzymane wyniki mogą pomóc w ustaleniu, czy należy się izolować, czy też podjąć inne kroki w zakresie opieki zdrowotnej.

„Gwałtowny postęp w dostępie konsumentów do tego typu rozwiązań oraz możliwość samodzielnego pobrania próbek w warunkach domowych przybliżają nas do rozwoju skutecznej diagnostyki domowej” - podsumowuje dr Jeff Shuren, dyrektor Centrum Urządzeń Medycznych i Ochrony Radiologicznej FDA.

Źródło: doi:10.1001/jama.2022.11031 (PAP)

autorka: Katarzyna Czechowicz

kap/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

  • Fot. Adobe Stock

    Badania minimózgów pozwalają lepiej zrozumieć niektóre choroby

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera