Uczelnie i instytucje

3,9 mln zł z MEiN dla Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Czek na kwotę 3,9 mln zł przekazał w poniedziałek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach (Podlaskie). Kwota ta zwiększy tegoroczną subwencję tej uczelni.

MEiN przekaże w sumie w 2022 r. 136 mln zł dodatkowej subwencji polskim uczelniom zawodowym. W woj. podlaskim Akademia Nauk Stosowanych w Łomży otrzyma 4,5 mln, a Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach – 3,9 mln zł.

"Środki mają służyć temu, by uczelnia lepiej funkcjonowała, by mogła dalej się rozwijać. Pieniędzy nigdy za dużo. Wiem, że każda z tych uczelni ich potrzebuje" – powiedział wiceszef MEiN.

Piontkowski podkreślił, że ministerstwo dodatkowymi pieniędzmi, które zwiększają tegoroczną subwencję, chciało docenić rozwój uczelni, liczbę studentów i zmiany, jakie się dokonują w Suwałkach. "Uczelnie w Suwałkach i Łomży były ocenione nieco lepiej niż przeciętna uczelnia zawodowa w Polsce.

Rektor PUZ w Suwałkach Marta Kapusta powiedziała, że pieniądze na pewno się przydadzą. "Uczelnia w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie, powstają nowe kierunki, nowe pracownie, które są dostosowane do najnowocześniejszego trybu i formy nauczania" – dodała Kapusta.

Pytana o to, jak spożytkuje pieniądze, powiedziała, że nie tylko na podnoszenie jakości kształcenia, ale m.in. na inwestycje związane z remontami. "Mamy plany związane z inwestycjami i doposażeniem pracowni, więc w tym kierunku będziemy podążali" – powiedziała rektor.

"Uczelnia ma pełną swobodę w wydatkowaniu środków, więc może je przeznaczyć na wzrost wynagrodzeń, na inwestycje" – mówił Piontkowski. Dodał, że subwencja tej placówki wynosi 20 mln zł, więc jest to dodatkowe 20 proc.

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Buraczewski

bur/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera