Nauka dla Społeczeństwa

14.08.2022
PL EN
03.07.2022 aktualizacja 03.07.2022

Kraków/ Narodowe Centrum Nauki organizuje spotkanie dla ukraińskich naukowców

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Trwające i nowe programy Narodowego Centrum Nauki skierowane do naukowców z Ukrainy zaprezentuje NCN w środę 6 lipca w swojej siedzibie w Krakowie. "Chcemy wesprzeć ukraińskich naukowców w tym najtrudniejszym okresie" - zachęcił do udziału w spotkaniu szef NCN prof. Zbigniew Błocki.

NCN przypomniało w komunikacie przesłanym PAP, że kilka dni po agresji Rosji na Ukrainę przygotowało specjalny program dla badaczy szukających schronienia w Polsce. Umożliwiło także laureatom grantów NCN zatrudnianie naukowców uciekających przed wojną w trwających projektach NCN. Z danych agencji wynika, że dzięki tym inicjatywom ponad 90 uczonych z Ukrainy znalazło zatrudnienie na uczelniach i w instytutach badawczych w całej Polsce. Wkrótce będą mogli do nich dołączyć kolejni laureaci.

W środę 6 lipca w siedzibie NCN w Krakowie zaprezentowane zostaną trwające i nowe programy agencji skierowane do naukowców z Ukrainy. Spotkanie odbędzie się w godz. 13.00-14.30.

NCN przekazało, że w najbliższych tygodniach ogłosi nowy konkurs skierowany dla młodych naukowców, realizowany przez NCN z funduszy norweskich i EOG.

"Chcemy wesprzeć ukraińskich naukowców w tym najtrudniejszym okresie i umożliwić im pracę w bezpiecznych warunkach, ale współpraca naukowa i technologiczna między naszymi krajami jest bardzo ważna również w kontekście powojennej odbudowy Ukrainy. Mamy nadzieję, że doświadczenie i wiedza zdobyte w polskich ośrodkach będą dla laureatów naszych programów bardzo przydatne w tym zakresie" - podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor NCN prof. Zbigniew Błocki.

W czasie spotkania w NCN o swojej pracy opowiedzą naukowczynie pracujące w Łodzi i Krakowie. Przedstawimy będą też założenia nowego programu i kolejne inicjatywy. Gościem będzie szefowa National Research Foundatation of Ukraine, Olga Polotska. W wydarzeniu wezmą również udział przedstawiciele polskiego i ukraińskiego środowiska naukowego i akademickiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

NCN jest agencją grantową wspierającą badania podstawowe. W ciągu 11 lat istnienia przyznało ponad 25 tysięcy grantów naukowcom z całej Polski i zagranicy. Misją NCN jest działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej oraz podniesienie jakości i efektywności badań dzięki konkurencyjnemu systemowi przyznawania grantów.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022