Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
01.07.2022 aktualizacja 01.07.2022

Wybrano nowe prezydium Rady Głównej Instytutów Badawczych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS) prof. Henryk Skarżyński został wybrany na nowego przewodniczącego XI kadencji Rady Głównej Instytutów Badawczych (RGIB) - poinformowało biuro prasowe IFPS.

Rada Główna Instytutów Badawczych jest organem przedstawicielskim, który reprezentuje interesy środowiska badawczego w kraju i za granicą. Uczestniczy w polityce gospodarczej i społecznej, a w szczególności naukowej i innowacyjnej.

W skład nowo wybranego prezydium weszli: prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz trzech wiceprzewodniczących - prof. Ryszard Hołownicki z Instytutu Ogrodnictwa - PIB, prof. Marian Szczerek z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Technologii Eksploatacji oraz prof. Marcin Ślęzak, Instytut Transportu Samochodowego. Powołano też sekretarza rady - prof. Magdalenę Chechlińską z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB.

Jak czytamy w komunikacie IFPS, rada reprezentuje 91 instytutów badawczych w Polsce, które prowadzą badania naukowe na rzecz gospodarki, infrastruktury, środowiska, rolnictwa, medycyny oraz bezpieczeństwa i nauk humanistycznych. Część instytutów wypełnia zadania i obowiązki służb publicznych. Z kolei rozwiązania tworzone w laboratoriach badawczych służą polskiej nauce, bezpieczeństwu i obronności kraju.

"Nasze instytuty to nie prehistoria, ale przyszłość. (...) Najnowsza historia – ostatnie trzydziestolecie instytutów badawczych pokazuje nam, że mieliśmy i mamy znakomitych liderów, którzy świetnie funkcjonują w obrębie swoich jednostek i poza nimi. Potrzebujemy integracji działalności naszych zespołów, które są największą siłą. Tylko wtedy będziemy mogli być partnerem podczas owocnej współpracy z organami rządowymi oraz podczas badań, wdrożeń i w określonych obszarach edukacji uniwersytetów, szkół wyższych i towarzystw naukowych" - powiedział podczas posiedzenia nowy przewodniczący prof. Henryk Skarżyński.

Rada ma za zadanie przedstawiać organom administracji państwowej swoje opinie i postulaty, mające na celu rozwiązywanie problemów wspólnych dla środowiska instytutów, jak również̇ dla rozwoju nauki, poprawy innowacyjności i efektywności gospodarki, rozwoju kadr badawczych, a w szczególności młodych naukowców. Jej przedstawiciele są wybierani w wyborach demokratycznych co trzy lata.(PAP)

Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024