Korea Płd./ Start rodzimej rakiety kosmicznej przełożony z powodu usterki

Źródło: EPA/YONHAP SOUTH KOREA OUT Dostawca: PAP/EPA
Źródło: EPA/YONHAP SOUTH KOREA OUT Dostawca: PAP/EPA

Start południowokoreańskiej rakiety kosmicznej Nuri przełożono w środę na nieokreślony termin z powodu możliwej usterki. To kolejne niepowodzenie programu kosmicznego Korei Płd.; w październiku nie udała się próba umieszczenia na orbicie atrapy satelity.

Koreański Instytut Badań Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (KARI) przetransportuje rakietę Nuri z powrotem do zakładu, w którym została zmontowana, ponieważ czujnik w zbiorniku z utleniaczem wykazał nieprawidłowości – przekazała agencja Yonhap.

Rakieta miała umieścić na orbicie kilka satelitów. Po wykryciu nieprawidłowości start odłożono do czasu znalezienia i naprawienia usterki.

Nuri to pierwsza rakieta kosmiczna opracowana i zbudowana w Korei Płd. Jej pierwsza misja w październiku 2021 roku zakończyła się tylko częściowym powodzeniem. Pojazd odbył wszystkie fazy lotu zgodnie z planem, ale nie udało mu się umieścić na orbicie atrapy satelity – informowały wtedy władze.

Prace nad 200-tonową rakietą Nuri prowadzone są od ponad dekady. Od 2010 roku wydano na nie 2 bln wonów (1,8 mld dolarów). Do 2027 roku zaplanowano jeszcze cztery starty Nuri – podał Yonhap.(PAP)

anb/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: młodsze pokolenia tworzą silniejsze więzi emocjonalne ze swoimi psami

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Dieta związana z piwem mniej zdrowa niż ta związana z winem i wódką

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera