Nauka dla Społeczeństwa

07.10.2022
PL EN
15.06.2022 aktualizacja 15.06.2022

Polska wspiera badaczy z Ukrainy również w Brukseli

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wspiera ukraińskie środowisko badań i innowacji, które - podobnie jak cała Ukraina - mierzy się z niszczycielskimi skutkami rosyjskiej agresji. W Brukseli NCBR zorganizowało wydarzenie, na którym przedstawiciele unijnych instytucji i naukowcy państw członkowskich mogli zapoznać się z osiągnięciami badaczy z Ukrainy.

Inicjatywa wpisuje się w trwającą debatę na temat kształtu przyszłych relacji UE z Kijowem i możliwości nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. Spotkanie miało na celu przybliżenie unijnej i międzynarodowej społeczności naukowej działalności, osiągnięć i potencjału badaczy z Ukrainy.

„Narodowe Centrum Badań i Rozwoju aktywnie poszukuje możliwości wspierania naszych ukraińskich partnerów. Nasza współpraca z Narodową Fundacją Ukrainy (National Reserch Fundation of Ukraine) nie ustaje mimo rosyjskiej agresji. Od początku inwazji Centrum uruchamia specjalne zasoby, jak np. dodatkowe ok. 200 mln zł w naszym największym programie wspierającym szkolnictwo wyższe (POWER). Poszerzyliśmy grupę docelową o obywateli Ukrainy, dzięki czemu uczelnie mogą dostosować bieżące projekty, tak aby uwzględnić potrzeby środowiska naukowego na Ukrainie” – powiedziała PAP Agnieszka Ratajczak, dyrektor Biura Współpracy Międzynarodowej NCBR. Jak dodała, inne polskie agencje, takie jak Narodowe Centrum Nauki czy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, również uruchomiły specjalne programy dla ukraińskich naukowców.

„NCBR pracuje ponadto nad umożliwieniem ukraińskim naukowcom dołączenia do polsko-norweskich projektów finansowanych w ramach Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mamy też ambicje, by w przyszłości, po zakończeniu wojny, wspierać poprzez doradztwo i wymianę doświadczeń zmiany w sektorze szkolnictwa wyższego i badań na Ukrainie, aby nadać im europejski wymiar” - dodała.

Dyrektor Biura NCBR w Brukseli Ewa Kocińska-Lange podkreśliła w rozmowie z PAP, że wydarzenie w Brukseli jest kolejnym wyrazem solidarności z Ukrainą, a równocześnie promocją ukraińskiego środowiska badań i innowacji.

„Wszyscy mają świadomość, jak ważny to kraj dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego, natomiast jest to również kraj, który ma wspólnocie europejskiej wiele do zaoferowania w zakresie nauki i kultury. To wydarzenie daje naszym partnerom z Ukrainy platformę do pojawienia się w świadomości unijnych decydentów jako kraj z wielowymiarowym potencjałem, wart wspierania na wielu płaszczyznach. NCBR stara się to robić w Polsce i tutaj, w Brukseli, we właściwym dla nas obszarze badań i innowacji" – zaznaczyła Kocińska-Lange.

W wydarzeniu wzięli także udział Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś oraz ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow.

„Kwestie dotyczące Ukrainy są w tej chwili priorytetem w unijnej agendzie i pozostaną w naszych pracach na najbliższe miesiące, lata i dekady. To bardzo ważne, aby budować również w wymiarze badań i rozwoju partnerstwo ze stroną ukraińską. Zachęcam wszystkie organizacje w Brukseli do tworzenia stanowisk oficerów łącznikowych, którzy będą przygotowywali wspólne projekty naukowo-badawcze, które mogą być finansowane z funduszy europejskich” – powiedział PAP Sadoś.

Wydarzenie zorganizowane zostało we współpracy z Biurem Promocji Nauki "PolSCA" Polskiej Akademii Nauk w Brukseli oraz z Instytutem Polskim w Brukseli. Zaprezentowano też wystawę ukraińskich kolaży oraz koncert artystów z Polski i Ukrainy, którzy wykonali kompozycje Mykoły Łysenki.

Z Brukseli Łukasz Osiński

PAP - Nauka w Polsce

luo/ akl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022