Premier: Sieć Badawcza Łukasiewicz to zwiastun zmian w polskiej gospodarce, jakie muszą nadejść

09.06.2022. Kongres „Innovatorium Łukasiewicza” zorganizowany przez Sieć Badawczą Łukasiewicz na terenie Poznań Congress Center w Poznaniu, 9 bm. Spotkają się tu przedstawiciele biznesu, najlepsi naukowcy i inżynierowie oraz eksperci w obszarze finansowania projektów badawczo-rozwojowych. PAP/Jakub Kaczmarczyk
09.06.2022. Kongres „Innovatorium Łukasiewicza” zorganizowany przez Sieć Badawczą Łukasiewicz na terenie Poznań Congress Center w Poznaniu, 9 bm. Spotkają się tu przedstawiciele biznesu, najlepsi naukowcy i inżynierowie oraz eksperci w obszarze finansowania projektów badawczo-rozwojowych. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Sieć Badawcza Łukasiewicz to zwiastun zmian w polskiej gospodarce, jakie muszą nadejść, jeśli chcemy utrzymać się w globalnym peletonie rozwoju – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników odbywającego się w czwartek w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza.

Innovatorium Łukasiewicza to - jak podkreślili jego organizatorzy - największe wydarzenie poświęcone B+R w Polsce. W czwartek na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich spotykają się przedstawiciele biznesu, naukowcy i inżynierowie oraz eksperci w obszarze finansowania projektów badawczo-rozwojowych.

„Innowacje to tlen dla rozwoju – słowa te są tak samo prawdziwe dziś, jak były w czasach Ignacego Łukasiewicza. Ten wybitny odkrywca i wynalazca, pionier przemysłu naftowego, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej i światowej nauki jest dziś nadal nieodkrytym skarbem. Dlatego tak bardzo cieszę się, że jego nazwisko patronuje sieci badawczej, która obchodzi swoje trzecie urodziny” – napisał premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników czwartkowego wydarzenia.

Poznań, 09.06.2022. Kongres „Innovatorium Łukasiewicza” zorganizowany przez Sieć Badawczą Łukasiewicz na terenie Poznań Congress Center w Poznaniu, 9 bm. Spotkają się tu przedstawiciele biznesu, najlepsi naukowcy i inżynierowie oraz eksperci w obszarze finansowania projektów badawczo-rozwojowych. (jk/jm) PAP/Jakub Kaczmarczyk
09.06.2022. Kongres „Innovatorium Łukasiewicza” zorganizowany przez Sieć Badawczą Łukasiewicz na terenie Poznań Congress Center w Poznaniu, 9 bm. Spotkają się tu przedstawiciele biznesu, najlepsi naukowcy i inżynierowie oraz eksperci w obszarze finansowania projektów badawczo-rozwojowych. (jk/jm) PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szef rządu podkreślił, że „Sieć Badawcza Łukasiewicz to zwiastun zmian w polskiej gospodarce, jakie muszą nadejść, jeśli chcemy utrzymać się w globalnym peletonie rozwoju”. „Wykorzystanie potencjału nauki w przedsięwzięciach biznesowych to nie eksces, ale norma już niemal w każdej branży” – wskazał.

Prezes Rady Ministrów zaznaczył, że budowanie mostów między światem nauki i gospodarką to klucz do sukcesu zarówno na poziomie lokalnym, jak i światowym, dlatego też tym większa jest – jak podkreślił - potrzeba rozwijania działalności generatorów innowacji, takich jak Sieć Badawcza Łukasiewicz.

„Świat, gospodarka i społeczeństwa zmieniają się na naszych oczach. Najbogatszy człowiek na świecie podaje datę lądowania na Marsie, a za naszymi granicami wojna. Czy to fatum, z którego nie będziemy w stanie się wyrwać? Odpowiedź brzmi: jeśli nie przełamiemy barier rozwojowych, z którymi się mierzymy, to fatum będzie do nas powracać nieustannie” – napisał Morawiecki.

„Siła naszej gospodarki, której miarą jest dziś innowacyjność, to warunek konieczny do budowy stabilnej, bezpiecznej przyszłości. Mamy tysiące utalentowanych naukowców, nie różnimy się w tym od żadnej innej nacji. Co więcej, akurat historia wyryła w nas gen innowacyjności, ale talent, bez odpowiedniej pracy i inwestycji – nie znaczy nic” – dodał.

Premier zaznaczył, że „przed nami trudna droga przejścia od gospodarki opartej o tanią pracę, do gospodarki opartej o wiedzę”.

„Sieć Badawcza Łukasiewicz toruje ścieżki na tym wymagającym terenie, dając szanse na rozwój Polsce, ale przede wszystkim utalentowanym naukowcom i przedsiębiorcom, którzy swoimi marzeniami sięgają chmur” – napisał premier.

Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała w 2019 roku, jej celem jest ścisła współpraca nauki z biznesem z naciskiem na komercjalizację prac badawczo-rozwojowych. Z ok. 7 tysiącami pracowników, 26 instytutami badawczymi zlokalizowanymi w 12 polskich miastach, Sieć Badawcza Łukasiewicz stanowi trzecią pod względem wielkości sieć badawczą w Europie.

W trakcie odbywającego się w Poznaniu Innovatorium Łukasiewicza zaplanowano ponad 30 paneli i sesji matchmakingowych, dotyczących m.in.: transformacji cyfrowej, inteligentnej mobilności, zrównoważonej gospodarki i energii oraz zdrowia. Podczas nich mają być budowane zespoły i konsorcja projektowe, które w kolejnym kroku będą mogły złożyć wnioski w ramach funduszy krajowych oraz programu Horyzont Europa.

Jak wskazano w trakcie inauguracji wydarzenia, w ramach nowego programu badawczo-rozwojowego Komisja Europejska przeznaczyła do 95 mld euro dla przedsiębiorców i naukowców. Dzięki tej kwocie Horyzont Europa staje się największym programem wspierającym B+R na świecie.

Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński podkreślił, że „z 7 tys. pracowników zatrudnionych w Instytutach Łukasiewicza ok. 4,5 tys. to naukowcy”. Dodał, że w ciągu trzech lat istnienia Sieci podpisano ponad 17 tys. umów komercjalizacyjnych. „Mamy dzisiaj w portfelu projektów ponad 1,5 tys. projektów aktualnie realizowanych” – wskazał.

09.06.2022. Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński podczas kongresu „Innovatorium Łukasiewicza” zorganizowany przez Sieć Badawczą Łukasiewicz na terenie Poznań Congress Center w Poznaniu, 9 bm. Spotkają się tu przedstawiciele biznesu, najlepsi naukowcy i inżynierowie oraz eksperci w obszarze finansowania projektów badawczo-rozwojowych. (jk/jm) PAP/Jakub Kaczmarczyk
09.06.2022. Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński podczas kongresu „Innovatorium Łukasiewicza” zorganizowany przez Sieć Badawczą Łukasiewicz na terenie Poznań Congress Center w Poznaniu, 9 bm. Spotkają się tu przedstawiciele biznesu, najlepsi naukowcy i inżynierowie oraz eksperci w obszarze finansowania projektów badawczo-rozwojowych. (jk/jm) PAP/Jakub Kaczmarczyk

„Jesteśmy bardzo uniwersalną i bardzo różnorodną organizacją, możemy więc rozwiązywać bardzo różnorodne problemy, które nawet kosztują duże pieniądze. Prawie 7,5 mld zł to jest budżet projektów, które aktualnie realizujemy, ale powiedziałbym bym tylko, a może aż – prawie 2 mld zł to jest budżet naszych instytutów. Dlaczego te dwie kwoty są tak istotne? Dlatego, że to jest bardzo wyraźny komunikat, który chcemy wysłać do naszych biznesowych partnerów – większość budżetu trafia do firmy, dlatego że my jesteśmy tą częścią nauki, która ma pomagać firmom budować kompetencje w obszarze B+R, wobec tego via Łukasiewicz, państwo polskie - przez różnego rodzaju programy, w tym także programy europejskie – inwestuje tak naprawdę w polskie firmy” – powiedział.

Innovatorium Łukasiewicza odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ mk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ 6 mln zł na granty dla uczelni na projekty B+R

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera