Nauka dla Społeczeństwa

13.04.2024
PL EN
26.05.2022 aktualizacja 26.05.2022

Dolnośląskie/ Odbudowa populacji podgorzałek na Stawach Milickich

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Dwadzieścia dwie podgorzałki - kaczki nurkujące - zostały wypuszczone na Stawach Milickich. Wspólne przedsięwzięcia Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego ma się przyczynić do odbudowy populacji tych ptaków.

Według szacunków z latach 2018-2020 w Polsce żyje 100-130 par podgorzałek. To kilka razy mniej niż kilkadziesiąt lat temu, a według polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt podgorzałka to gatunek narażony na wygniecie.

Wrocławskie zoo oraz Uniwersytet Wrocławski rozpoczęły przedsięwzięcie, którego celem jest odbudowa populacji tej niedużej kaczki nurkującej. W maju wypuszczono w rezerwacie Stawy Milickie 22 podgorzałki. Ptaki pochodzą z hodowli Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu oraz ogrodów w Bratysławie i Tierparku w Berlinie.

„Program wsiedlania podgorzałek pochodzących z ogrodów zoologicznych trwał będzie pięć lat i w tym czasie do rezerwatu Stawy Milickie może trafić nawet kilkaset podgorzałek” – powiedział dyrektor naczelny ZOO Wrocław Mirosław Piasecki. Dodał, że podgorzałki otrzymały obrączki identyfikacyjne i będą stale monitorowane przez naukowców ze stacji ornitologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prof. Tadeusz Stawarczyk, ornitolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, wskazał, że dawnej w Polsce podgorzałka była stosunkowo licznym gatunkiem lęgowym z populacją ocenianą na ok. 400-500 par w latach 80. XX w., z największą populacją na Stawach Milickich. „Pod koniec ubiegłego wieku jej liczebność spadła do zaledwie 40-45 par w całym kraju. Od początku XXI w. nastąpił niewielki wzrost populacji, a obecny jej stan jest bardzo niski i wynosi 100-130 par lęgowych w całej Polsce” – powiedział prof. Stawarczyk. W Dolinie Baryczy, gdzie znajdują się Stawy Milickie, zachowała się jedna trzecia populacji polskich podgorzałek.

Podgorzałka (Aythya nyroca) to gatunek występujący w środkowej i wschodniej Europie, północnej Afryce oraz centralnej Azję. To ptak migrujący – zimę spędza głównie poza Europą. Podgorzałki żyją w płytkich zbiornikach bogatych w roślinność i bezkręgowce, po które nurkują.

„W Polsce podgorzałka jest objęta Monitoringiem Ptaków Polski, który jest prowadzony przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, dzięki czemu jej rozmieszczenie w kraju jest dobrze poznane. Regularnie występuje tylko w trzech rejonach kraju: na stawach rybnych w Budzie Stalowskiej, na szeregu stanowisk na Lubelszczyźnie oraz na Stawach Milickich w Dolinie Baryczy. Te kluczowe lęgowiska skupiają ok. 95 proc. populacji krajowej” – wskazał prof. Stawarczyk.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024