Uczelnie i instytucje

Śląskie/ Konsorcjum Cyber Science uruchomi podyplomówkę z cyberbezpieczeństwa

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Interdyscyplinarne konsorcjum naukowo-badawcze Śląskie Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych Cyber Science uruchomi dwukierunkowe studia podyplomowe, obejmujące m.in. zagadnienia cyberbezpieczeństwa – wynika ze środowej informacji Uniwersytetu Śląskiego.

Konsorcjum łączące technologię, prawo nowych technologii i kompetencje cyfrowe, zawiązały w grudniu ub. roku Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Okazją był 16. Szczyt Cyfrowy ONZ – Internet Governance Forum 2021 (IGF) w Katowicach. To pierwsze takie polskie konsorcjum naukowo-badawcze.

W środę rzeczniczka Uniwersytetu Śląskiego Małgorzata Poszwa podała, że w ramach uruchamianych październiku br. studiów podyplomowych Cyber Science specjaliści konsorcjum i jego partnerów przybliżą słuchaczom wiedzę (prawną, technologiczną i ekonomiczną) na temat m.in.: zarządzania cyberbezpieczeństwem, tokenizacji, automatyzacji procesów, sztucznej inteligencji, blockchain czy smart contract.

Studia Cyber Science obejmą dwa moduły: „Tokenizacja i automatyzacja procesów w gospodarce cyfrowej. Aspekty prawne, techniczne i zarządcze” oraz „Zarządzanie cyberbezpieczeństwem”.

W programie studiów kluczowa będzie interdyscyplinarność. Materiał będzie wykorzystywał wiedzę nie tylko z zakresu nowoczesnych technologii, ale również z dziedzin, z którymi te się przenikają: prawa, psychologii, zarządzania, socjologii i innych.

Ścieżka edukacyjna Cyber Science ma być adresowana do osób związanych z branżą informatyczną i cyfrową, ale też prawników, pracowników administracji, zarządzających wdrożeniami IT itd. W założeniach centrum znajduje się bowiem ogólne podniesienie kompetencji cyfrowych społeczeństwa, zwłaszcza młodych specjalistów, wkraczających na rynek pracy.

Zajęcia mają być prowadzone w formie hybrydowej. Ćwiczenia i warsztaty będą realizowane metodą VOD w formie online w weekendy. Część spotkań odbędzie się w formie stacjonarnej – wykładowcy poprowadzą je na uczelniach wchodzących w skład konsorcjum oraz w siedzibach partnerów.

Wszystkie wykłady zostaną udostępnione studiującym osobom na dwa tygodnie przed zjazdem, z możliwością wielokrotnego odsłuchiwania. Na podstawie pracy zaliczeniowej przygotowanej w zespole, w trakcie trwającego trzy dni hackatonu, uczestnikom zostaną wręczone dyplomy, a absolwentom Zarządzania cyberbezpieczeństwem – certyfikaty Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Centrum Cyber Science rozwija się bowiem, m.in. nawiązując współpracę z kolejnymi podmiotami. Podpisano umowy m.in. ze Związkiem Cyfrowej Polski, Polskim Towarzystwem Informatycznym, Związkiem Banków Polskich czy Asseco. Instytucje te wesprą Cyber Science w realizowaniu ścieżki edukacyjnej m.in. poprzez zasilenie kadry specjalistami. Studia objęła też patronatem Krajowa Rada Radców Prawnych.

PAP - Nauka w Polsce,  Mateusz Babak

mtb/ drag/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Twórcy Bielika: zakładamy, że biznes odpowiedzialnie skorzysta z naszej AI

  • Fot. WAT

    Kwantowe sympozjum w Warszawie otwarte dla zainteresowanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera