Uczelnie i instytucje

Czarnek: rozwój kierunków medycznych w Polsce to priorytet polityki państwa

19.05.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (C), wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki (P) i rektor PUM prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński (2L) podczas konferencji prasowej po wizycie w Międzywydziałowym Centrum Dydaktyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Centrum dydaktyki to nowa inwestycja, na budowę której Uniwersytet otrzymał ok. 37 mln zł dotacji z budżetu MEiN.  PAP/Marcin Bielecki
19.05.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (C), wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki (P) i rektor PUM prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński (2L) podczas konferencji prasowej po wizycie w Międzywydziałowym Centrum Dydaktyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Centrum dydaktyki to nowa inwestycja, na budowę której Uniwersytet otrzymał ok. 37 mln zł dotacji z budżetu MEiN. PAP/Marcin Bielecki

"Rozwój kierunków medycznych w Polsce przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na kadry medyczne, to priorytet polityki państwa polskiego" – powiedział w czwartek w Szczecinie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister Czarnek wraz z wojewodą zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim i rektorem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Bogusławem Machalińskim zainaugurował oficjalnie działalność Międzywydziałowego Centrum Dydaktyki PUM. Jednostka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów i kadry akademickiej na kierunku farmacja.

"Rozwój Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego jest interesie państwa polskiego i całego społeczeństwa polskiego. Rozwój kierunków medycznych w Polsce przy zapotrzebowaniu na kadry medyczne, bardzo dużym, i to w każdym obszarze, to jest priorytet polityki państwa polskiego" – powiedział szef resortu nauki.

Dodał, że "stąd uwzględnianie wniosków", które rektor i władze Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego "składały i składają", stąd też prawie 37 mln zł na Międzywydziałowe Centrum Dydaktyczne ze środków MEiN.

Czarnek wskazał, że prowadzone są "rozmowy na temat dalszej współpracy i dalszego wspomagania rozwoju infrastruktury Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego".

"A że to się nam wszystkim, całemu społeczeństwu, opłaca, świadczą o tym – wstępne – wyniki ewaluacji, które otrzymaliśmy od KEN i które w tym momencie podlegają dalszej weryfikacji" – mówił minister Czarnek.

Zaznaczył, że wyniki te wskazują, iż nauki farmaceutyczne na PUM, choć są nowością, "stoją na najwyższym poziomie w Polsce i otrzymały najwyższą kategorię". Wskazał, że pozostałe dyscypliny – nauki medyczne i nauki o zdrowiu utrzymały swoje dotychczasowe "bardzo wysokie standardy" i wszystkie uprawnienia, jakie posiadały.

"Wstępna weryfikacja pokazuje wielki sukces Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego; on może być jeszcze większy, bo będziemy w dalszym ciągu te wyniki weryfikować. Teraz nasze zbiory wartości referencyjnych trafiły z powrotem do Komisji Ewaluacji Nauki. Komisja podejmie uchwałę, na bazie tej uchwały będziemy wydawać decyzje, a jeszcze decyzje mogą spotkać się z odwołaniem poszczególnych placówek, ośrodków naukowych i akademickich, i te odwołania też będziemy rozpatrywać" – mówił Czarnek.

Dodał, że proces ewaluacji zakończy się w lipcu lub w sierpniu. 

PAP - Nauka w Polsce, Elżbieta Bielecka

emb/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera