Nauka dla Społeczeństwa

05.07.2022
PL EN
19.05.2022 aktualizacja 19.05.2022

Nadciśnienie w ciąży związane z ryzykiem chorób serca w przyszłości

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Kobiety, które w czasie ciąży miały nadciśnienie tętnicze mogą być bardziej narażone na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego w późniejszym życiu - informuje „Journal of the American College of Cardiology”.

Naukowcy z Harvard Medical School w Bostonie przyjrzeli się danym pochodzącym z badań Nurses' Health Study II, dotyczących ponad 60 tys. kobiet. Blisko 10 proc. z nich miało nadciśnienie w trakcie pierwszej ciąży, z czego 6,4 proc. miało stan przedrzucawkowy.

Po wzięciu pod uwagę takich czynników jak nadwaga i otyłość czy historia chorób serca w rodzinie, naukowcy ustalili, że nadciśnienie w czasie ciąży było związane ze wzrostem ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego o 63 proc.

Wśród kobiet z nadciśnieniem w czasie ciąży zaobserwowano zwiększone ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu po 30 latach od pierwszej ciąży. Kobiety które miały stan przedrzucawkowy były z kolei bardziej narażone na zawał już po 10 latach od pierwszej ciąży.

„Kobiety, które w ciąży miały nadciśnienie lub stan przedrzucawkowy powinny mieć świadomość zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Szczególne znaczenie w ich przypadku ma regularne kontrolowanie czterech głównych czynników ryzyka - ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu, glukozy oraz masy ciała” – zaznaczają badacze.

Źródło: DOI: 10.1016/j.jacc.2022.03.335 (PAP)

koc/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022