Nauka dla Społeczeństwa

03.06.2023
PL EN
12.05.2022 aktualizacja 12.05.2022

Na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczęła się konferencja "Solidarni z Ukrainą"

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Zaprezentowanie zaangażowania środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom – to cel konferencji "Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje", organizowanej przez Uniwersytet Gdański i A. Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek na UG.

W czwartek w Sali Teatralnej Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczęła się konferencja organizowana przez UG i Narodową Agencję Wymiany Akademickiej "Solidarni z Ukrainą". Celem obrad jest m.in. zaprezentowanie zaangażowania środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom i omówienie kwestii pomocy ze stroną ukraińską.

W spotkaniu uczestniczą m.in. wiceminister MEiN Włodzimierz Bernacki, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkól Polskich prof. Adam Mężyk, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dr Grażyna Żebrowska oraz rektor UG prof. Piotr Stepnowski.

W ramach rządowej inicjatywy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, w porozumieniu ze środowiskiem akademickim i naukowym, wypracowała zasady programu pod hasłem "Solidarni z Ukrainą". Zainteresowanie programem było ogromne – na rzecz studentów i doktorantów, którzy przez wojnę musieli szukać schronienia w Polsce, przeznaczono, jak podaje NAWA, ponad 23,3 mln zł.

"Chcielibyśmy zrobić i nakreślić perspektywę długotrwałej, przemyślanej pomocy, tak aby rzeczywiście wypełniała oczekiwania naszych przyjaciół z Ukrainy. Cieszymy się, że dzisiaj on-line połączymy się ministrem Shkarletem [Serhiy Shkarlet - minister oświaty i nauki Ukrainy - dop. PAP], który bezpośrednio przedstawi nam stanowisko Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy" - mówił rektor UG prof. Piotr Stepnowski.

Wiceminister MEiN Włodzimierz Bernacki podkreślił, że zmiany legislacyjne, które zostały wprowadzone przez nowelizacje ustaw po 24 lutym [data ataku Rosji na Ukrainę - dop. PAP] pozwalają z optymizmem spoglądać w przyszłość. "Jesteśmy tutaj też po to, żeby rozmawiać naszymi przyjaciółmi, bo tak naprawdę polskie uniwersytety, czy agencje wymiany akademickiej, czy ministerstwo edukacji i nauki nie będzie wykonywało jakichkolwiek działań, które nie uzyskają pozytywnej akceptacji ze strony rządu Ukrainy" - powiedział Bernacki.

Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Grażyna Żebrowska tłumaczyła, że agencja, wykorzystując swoje wcześniejsze doświadczenie, zdobyte przy okazji podobnego programu "Solidarni z Białorusią", podjęła pracę nad koncepcją programu skierowanego do Ukraińców. Konferencja na UG potrwa do piątku.

Uniwersytet Gdański niemal od pierwszego dnia inwazji wojsk rosyjskich okazuje swoją solidarność z Ukrainą i jego obywatelami. Wciąż powstają nowe inicjatywy - wśród ostatnich warto wymienić zbiórkę rowerów i hulajnóg oraz utworzenie Strefy Działań Twórczych, czyli świetlicy wsparcia dziennego dla dzieci z Ukrainy. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023