Uczelnie i instytucje

Kraków/ Otwarto Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych, zaawansowanych fantomów w pracowniach wyglądających i wyposażonych jak prawdziwe sale szpitalne będą możliwe w otwartym we wtorek w Krakowie Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej UJ.

Jednostka, należąca do Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieści się przy ul. Medycznej 7 w Prokocimiu.

Rozbudowa i przebudowa tego budynku, a także wyposażenie, kosztowały 51 mln zł – to środki z Unii Europejskiej, z Ministerstwa Zdrowia oraz środki własne uczelni.

W Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej Collegium Medicum (CIEM CM) są tzw. sale symulacji wysokiej wierności – m.in. dwie sale intensywnej terapii, dwie sale szpitalnego oddziału ratunkowego, blok operacyjny, sala porodowa oraz sale symulacji niskiej wierności – m.in. sale symulacji resuscytacji, sala do nauki umiejętności chirurgicznych.

„Dzięki zajęciom z wykorzystaniem fantomów i trenażerów studenci mogą kształtować umiejętności praktyczne, a także uczyć się wnioskowania klinicznego i podejmowania decyzji w ramach programu wirtualnych pacjentów. Studenci wyższych lat ćwiczą z wykorzystaniem zaawansowanych fantomów, w pracowniach wyglądających i wyposażonych jak prawdziwe sale szpitalne, gdzie możliwa jest kontrola wielu parametrów życiowych symulatora oraz wykonywanie różnych procedur medycznych” – czytamy w informacji prasowej uczelni.

Zajęcia w salach wysokiej wierności są nagrywane, dzięki czemu studenci analizować przebieg wykonanych zadań i uczyć się na błędach.

CIEM CM działa również w trzech innych lokalizacjach: ul. św. Łazarza 16, ul. Michałowskiego 12, ul. Zamoyskiego 58. Te budynki nie zostały objęte inwestycją, ale zostały doposażone w sprzęt medyczny w ramach projektu „Dydaktyka, Innowacja, Rozwój. Podniesienie jakości kształcenia poprzez rozwój innowacyjnej edukacji”, współfinansowanego z funduszy unijnych.

PAP - Nauka w Polsce,  Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 20.03.2024. Siedziba Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

    MNiSW: rozważane jest dodatkowe finansowanie PAN, w tym Centrali Obrączkowania Ptaków

  • Fot. Anna Wojnar. Źródło: UJ

    Kraków/ Fizyk Krzysztof Giergiel laureatem Nagrody im. Franka Wilczka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera