Kapsuła Dragon SpaceX przycumowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Fot. EPA/NASA/AUBREY GEMIGNANI  27.04.2022
Fot. EPA/NASA/AUBREY GEMIGNANI 27.04.2022

Kapsuła Crew Dragon prywatnej firmy SpaceX z czterema astronautami na pokładzie przycumowała w środę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) po 16 godzinach od startu - poinformowała agencja NASA. Podczas startu obecny był Harrison Schmitt, członek ostatniej misji księżycowej programu Apollo.

Dragon, nazwany "Freedom" (Wolność) wystartował z Kennedy Space Center na Florydzie z załogą po raz pierwszy złożoną po równo z dwóch mężczyzn i dwch kobiet. Trzech członków załogi to astronauci NASA - Kjell Lindgren, Bob Hines i Jessica Watkins. Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) reprezentuje włoska astronautka Samantha Cristoforetti.

Watkins będzie pierwszą Afroamerykanką, która spędzi w przestrzeni kosmicznej długi okres czasu.

Lot do ISS trwał zaledwie 16 godzin i był jednym z najkrótszych tego rodzaju. Zarówno sam lot i cumowanie do stacji odbyło się w reżimie całkowicie automatycznym, bez konieczności udziału załogi.

Kapsuły Dragon należącej do miliardera Elona Muska firmy SpaceX dostarczyły już na pokład ISS pięć załóg NASA. Odbyły też dwa loty całkowicie prywatne z milionerami na pokładzie.

Jedną z osób, które były obecne podczas startu był geolog Harrison Schmitt, członek załogi Apollo 17, ostatniej księżycowej misji w programie Apollo w grudniu 1972 r. Życzył on powodzenia 33-letniej Watkins, która jest również geologiem i ma duże szanse wzięcia udziału w locie na Księżyc w ramach programu Artemis.

Watkins powiedziała przed startem, że uważa, iż jej misja "jest ważnym kamieniem milowym zarówno dla agencji NASA jak i dla kraju". (PAP)

jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szwecja/ Nowe dowody na skuteczność szczepionki przeciwko HPV

  • Fot. Adobe Stock

    Mniej niż 1 proc. badań klinicznych uwzględnia ciężarne uczestniczki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera