Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
27.04.2022 aktualizacja 27.04.2022

Opole/ Pierwszy w kraju zabieg małoinwazyjny usunięcia wegetacji z serca

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Zespół lekarzy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego dokonał pierwszego w kraju małoinwazyjnego usunięcia wegetacji z serca na natywnej zastawce trójdzielnej. Jak informuje placówka, do tej pory dokonano kilkadziesiąt takich zabiegów na świecie.

Jak poinformował we wtorek Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, zespół lekarzy tej placówki przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg na natywnej zastawce trójdzielnej serca w ramach małoinwazyjnego usunięcia wegetacji tego mięśnia. Jak wyjaśnia dr. hab. Jerzy Sacha z Pracowni Hemodynamiki USK, zabiegu dokonano przezskórnie, bez otwierania klatki piersiowej pacjenta.

"Takich zabiegów, jak wynika z piśmiennictwa, wykonano dotychczas kilkadziesiąt na świecie. My przeprowadziliśmy pierwszy w Polsce zabieg na natywnej zastawce trójdzielnej. W drugim przypadku, wegetacje zostały usunięte z elektrod stymulatora, a podobny zabieg został wykonany wcześniej w Zabrzu" - powiedział Sacha.

Zdaniem specjalisty, zabiegi tego typu to nowy trend w kardiologii inwazyjnej.

"Do serca wprowadziliśmy specjalne urządzenie podłączone do pompy ECMO, która wypompowywała krew wraz z wegetacjami i poprzez system filtrów wpompowywała z powrotem do krążenia pacjenta. W ten sposób udało się usunąć patologiczne struktury z serca bez otwierania klatki piersiowej. Widzimy w tej metodzie także szansę na usuwanie skrzeplin i guzów z serca" - wyjaśnia.

Wegetacje to twory złożone z płytek krwi, włóknika i erytrocytów z koloniami bakteryjnymi i komórkami zapalnymi, powstałe na wskutek infekcyjnego, bakteryjnego zapalenia wsierdzia. Do zabiegów przezskórnego usunięcia wegetacji kwalifikują się pacjenci, u których proces zapalny wsierdzia nie doprowadził do uszkodzenia zastawek, a więc nie ma jeszcze konieczności ich wymiany. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022