NCN: Do 26 kwietnia trwa nabór wniosków w programie dla badaczy z Ukrainy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Około 50 osób będzie mogło skorzystać z programu specjalnego dla badaczy z Ukrainy. Program obejmuje badania podstawowe i stosowane. Jego budżet wynosi 6 mln zł. Nabór potrwa do 26 kwietnia - poinformowało Narodowe Centrum Nauki (NCN).

Program skierowany jest do Ukrainek i Ukraińców i do innych naukowców, bez względu na obywatelstwo, którzy schronili się lub schronią w Polsce po agresji Rosji na Ukrainę. NCN sfinansuje ich roczny pobyt w polskich jednostkach akademickich i naukowych – zapewni środki na wynagrodzenia i na badania dla około 50 osób.

"Do tej pory do NCN wpłynęło ich (wniosków – PAP) ponad 140. Finansowanie otrzymało już ponad 20 osób, a kolejne decyzje pozytywne zostaną wydane w najbliższych dniach" – przekazała w komunikacie wysłanym PAP Anna Korzekwa-Józefowicz z NCN. Wnioski rozpatrywane są w odstępach tygodniowych.

Przyjmowanie wniosków w programie specjalnym NCN potrwa do 26 kwietnia. Budżet programu wynosi 6 mln zł.

W programie mogą wziąć udział osoby, które mają co najmniej stopień doktora (w systemie ukraińskim kandydat nauk/Candidate of Science) i przed wybuchem wojny pracowały na ukraińskich uczelniach oraz w innych ośrodkach naukowych. Program obejmuje badania podstawowe i stosowane.

Procedura składania i oceny wniosków w konkursie jest maksymalnie uproszczona i szybka. Do składania wniosków uprawnione są uczelnie i inne jednostki naukowe. Wnioski powinny zawierać podanie przygotowane przez jednostkę oraz CV kandydatki lub kandydata. Oceniać je będą koordynatorzy dyscyplin NCN, a ostateczną decyzję podejmie dyrektor NCN. Także formalności związane z rozliczeniem przekazanych środków będą ograniczone do minimum – zapewniła agencja.

Jednostki naukowe uczestniczące w programie są zobowiązane do zapewnienia goszczonym badaczkom i badaczom opiekunów będących specjalistami w tej samej lub pokrewnej dyscyplinie naukowej.

Więcej informacji na TEJ stronie. (PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Minister nauki D. Wieczorek z uczestnikami konkursu StRuNa 2024. Fot. mat. pars.

    Studenckie koła naukowe nagrodzone w 14. edycji konkursu StRuNa

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera