Uczelnie i instytucje

Czarnek: od 1 października będą dodatkowe podwyżki dla nauczycieli akademickich

23.03.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.  PAP/Darek Delmanowicz
23.03.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Darek Delmanowicz

Od 1 października będą dodatkowe podwyżki dla nauczycieli akademickich. To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych – przekazał w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki pytany w czwartek w RMF FM o podwyżki dla nauczycieli akademickich odpowiedział, że są one planowane od 1 października.

"To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych z przeznaczaniem na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli akademickich" – wyjaśnił. Dopytywany o konkretne liczby, odpowiedział, że resort pracuje nad uzgodnieniem ich ostatecznego kształtu.

Przekazał, że już teraz nauczyciele akademiccy dostali podwyżki. "W KUL otrzymaliśmy podwyżki z wyrównaniem od pierwszego stycznia" – poinformował.

"To nie jest tak, że nie ma podwyżek na uczelniach wyższych. Są środki finansowe, które były przeznaczone na zwiększenie również dochodów i przychodów uczelni publicznych i one są wygospodarowane" – wyjaśnił. Dodał, że pod koniec ubiegłego roku z oszczędności budżetowych dla uczelni wyższych został przeznaczony miliard złotych.

W ubiegłym roku Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało uczelniom dodatkowy 1 mld zł na inwestycje w infrastrukturę badawczą i dydaktyczną.

Z noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 oraz ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wynika, że w roku 2021 uczelnie publiczne, uczelnie uprawnione do dofinansowania na zasadach określonych dla uczelni publicznych oraz instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, oprócz środków, o których mowa w ustawie o szkolnictwie wyższym, otrzymały w formie subwencji miliard złotych.

PAP - Nauka w Polsce, Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera