Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
16.04.2022 aktualizacja 16.04.2022

Lublin/ Pierwsze uczelnie rezygnują z majowych juwenaliów z powodu sytuacji na Ukrainie

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pierwsze uczelnie w Lublinie rezygnują z majowych juwenaliów z powodu sytuacji na Ukrainie. Samorządy studenckie jednocześnie zaznaczają, że zamierzają na mniejszą skalę organizować wydarzenia kulturalne i sportowe w tym czasie, a same juwenalia odbędą się w pierwszym możliwym terminie.

Samorząd Studencki Politechniki Lubelskiej poinformował w oświadczeniu, że juwenalia nie odbędą się w terminie majowym z powodu panującego konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

„Dołożymy wszelkich starań, by na mniejszą skalę zorganizować wydarzenia kulturalno-sportowe, w których cała społeczność akademicka będzie mogła wziąć czynny udział (…) Postaramy się również zorganizować juwenalia w pierwszym możliwym terminie, który będzie gwarantował bezpieczeństwo wszystkich uczestników naszego wydarzenia” – podano w komunikacie samorządu studenckiego.

W podobnym tonie wypowiada się przewodniczący Samorządu Studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Patryk Bukała.

„Nie otrzymaliśmy zgody rektora na organizację Kozienaliów w formie, która była do tej pory znana. Jednak nie zrezygnowaliśmy z organizacji imprez o charakterze masowym. Zarówno w maju, jak i w czerwcu odbędą się koncerty w różnych miejscach w Lublinie” – powiedział PAP Bukała.

Rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Wojciech Brakowiecki poinformował, że uczelnia nie przewiduje w tym roku organizowania Medykaliów.

„Pomimo tego, że złagodzone są obostrzenia, to covid się nie skończył. Poza tym trwa wojna na Ukrainie, w takiej sytuacji organizowanie dużego wydarzenia wydaje się być co najmniej niestosowne” – wyjaśnił rzecznik.

Katolicki Uniwersytet Lubelski nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie tegorocznych juwenaliów. „Decyzja ma zapaść dopiero po świętach” – przekazała zastępca rzecznika prasowego KUL Monika Stojowska.

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy ponad 2,757 mln osób, w przeciwnym kierunku – z Polski na Ukrainę wyjechało 652 tys. osób.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022