Nauka dla Społeczeństwa

04.10.2023
PL EN
14.04.2022 aktualizacja 14.04.2022

Zapytaj fizyka o historię Wszechświata i inflację… kosmologiczną

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Była prezydentka Francuskiego Towarzystwa Astronomicznego, astrofizyczka prof. Francoise Combes wygłosi 26 kwietnia otwarty wykład z serii „Zapytaj fizyka”. Na spotkanie organizowane w trybie stacjonarnym zaprasza Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Francoise Combes kieruje katedrą o nazwie Galaktyki i kosmologia w College de France. Jest także członkinią Francuskiej Akademii Nauk oraz Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. W Obserwatorium Paryskim prowadzi prace nad formowaniem się i ewolucją galaktyk, ich dynamiką oraz koewolucją wraz z supermasywnymi czarnymi dziurami. Pracuje też nad modelami ciemnej materii.

Jak czytamy w streszczeniu wykładu  profesor zajmie się m.in. właśnie ową tajemniczą ciemną energią, która przyśpiesza ekspansję Wszechświata.

Według teorii inflacji wszystkie duże struktury Wszechświata pochodzą z kwantowych fluktuacji próżni. Od czasu sformułowania Ogólnej Teorii Względności przez Einsteina na początku XX wieku wiadomo, że Wszechświat nie może być statyczny. Przestrzeń musi się rozszerzać lub kurczyć. Obserwacje pokazują, że wszystkie galaktyki oddalają się od siebie z prędkością proporcjonalną do ich odległości, co opisano jako zależność Hubble'a-Lemaitre'a. Badania potwierdziły teorię „Wielkiego Wybuchu”, według której Wszechświat zaczyna się w ekstremalnie gorącym i skoncentrowanym stanie. Podczas wykładu zostaną wyjaśnione pojęcia takie jak: pierwotna nukleosynteza lekkich pierwiastków (hel, deuter), mikrofalowe tło kosmiczne i małe fluktuacje gęstości na tym mikrofalowym tle, które 400 tys. lat po Wielkim Wybuchu dały początek galaktykom. O wszystko będzie można – zgodnie z tytułem cyklu wykładów organizowanych przez dr. hab. Piotra Sułkowskiego – zapytać fizyka, a w tym wypadku fizyczkę.

Wykładowczyni otrzymała wiele wyróżnień za swoją pracę naukową, m.in. L’Oréal-UNESCO International Prize for Women in Science (2021), Złoty Medal CNRS (2020), nagrodę im. Lise Meitner (2017), nagrodę Tycho Brahe Europejskiego Towarzystwa Astronomicznego (2009). W latach 2002-2004 była prezydentką Francuskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Wykład prof. Combes organizowany jest w porozumieniu z ambasadą Francji oraz Instytutem Francuskim w Warszawie. Gościem specjalnym wykładu będzie Frederic Billet, ambasador Republiki Francuskiej w Polsce. Ogłoszenie o wykładzie w formie wydarzenia bna Facebooku można znaleźć tutaj.

Wykład „History of the Universe" rozpocznie się o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie. Udział jest bezpłatny.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023