Nauka dla Społeczeństwa

01.12.2023
PL EN
08.04.2022 aktualizacja 08.04.2022

Powołano Klaster Metrologiczny, który zrzesza przedstawicieli nauki i biznesu

źródło: gum.gov.pl źródło: gum.gov.pl

W Kielcach - z inicjatywy Głównego Urzędu Miar oraz Politechniki Świętokrzyskiej - powołano do życia Klaster Metrologiczny, który zrzesza przedstawicieli nauki i biznesu z całej Polski. Deklarację w tej sprawie podpisały 32 podmioty.

Deklarację podpisano w środę podczas podczas Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej, o czym poinformowała przedstawicielka Głównego Urzędu Miar (GUM).

Wśród sygnatariuszy porozumienia o współpracy w ramach Klastra Metrologicznego są firmy takie, jak Formaster S.A., Mesko, Polska Grupa Zbrojeniowa, Lasertex oraz ważne ośrodki naukowe, między innymi Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska czy Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

"Jesteśmy otwarci na kolejne firmy i instytucje, które chciałyby podjąć współpracę" - deklaruje przedstawicielka GUM w informacji przesłanej serwisowi Nauka w Polsce.

Według informacji tego urzędu idea powołania klastra metrologicznego wpisuje się w strategię rozwoju GUM, który w Kielcach buduje Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny. Kampus będzie ważnym ośrodkiem badawczo-rozwojowym wspierającym polskich przedsiębiorców i naukowców. "Klaster Metrologiczny jest kolejnym elementem budującym silne więzi współpracy pomiędzy uczelniami wyższymi, instytucjami państwowymi oraz biznesem. W przyszłości będzie dostarczał najnowocześniejsze rozwiązania metrologiczne polskiemu przemysłowi" - czytamy w informacji prasowej.

Klaster ma działać na rzecz szeroko pojętej innowacyjności, sprzyjać tworzeniu nowoczesnych rozwiązań w sektorze metrologii dla polskiego przemysłu i wyznaczać nowe trendy metrologiczne, które posłużą gospodarce.

"Klaster łączy biznes, GUM i naukę. Bardzo ważne jest, aby nauka łączyła się z przemysłem, a zaplecze laboratoryjne powstające w Kielcach da taką możliwość" – ocenił prezydent Kielc Bogdan Wenta podczas środowej konferencji.

"Chcemy wrócić do tych doświadczeń, w których GUM pełnił funkcję wiodącej instytucji badawczo-rozwojowej w dziedzinie metrologii. Utworzenie klastra metrologicznego sprawi, że wszystko to co naukowe, to co metrologiczne będzie wprost przekładane na potrzeby polskiego przemysłu, aby był lepszy i konkurencyjny" – tak misję Głównego Urzędu Miar, nawiązując do wcześniejszych wystąpień, zdefiniował prof. Jacek Semaniak, Prezes GUM.

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023