Nauka dla Społeczeństwa

31.01.2023
PL EN
31.03.2022 aktualizacja 31.03.2022

Myszy zakażone gruźlicą nie chorują na COVID-19

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Odpowiedź immunologiczna związana z zakażeniem gruźlicą zapobiega rozwojowi COVID-19 u myszy - informuje pismo "PLOS Pathogens".

W ostatnich dwóch latach główne przyczyny zgonów spowodowanych przez choroby zakaźne to powodująca gruźlicę bakteria Mycobacterium tuberculosis oraz wirus SARS-CoV-2 odpowiedzialny za COVID-19. Choroby te rzadko współistnieją i wielu specjalistów uważa, że szczepionka przeciwko gruźlicy może chronić przed COVID-19.

Zespół prof. Richarda Robinsona z Ohio State University prowadził badania na dwóch różnych szczepach myszy, zainfekowanych bakterią M. tuberculosis. Zostały one wystawiona na działanie wirusa powodującego COVID-19. Jak się okazało, myszy z gruźlicą nie wykazywały objawów COVID-19, prawdopodobnie dlatego, że istniejąca wcześniej odpowiedź immunologiczna na gruźlicę zapobiegała namnażaniu wirusa w ich płucach.

Jeśli podobny mechanizm dotyczy także ludzi, może być jednym z powodów, dla których pojawiło się niewiele doniesień o osobach zarówno z gruźlicą, jak i COVID- 19, a kraje z wysokim wskaźnikiem zakażeń gruźlicą mają niski wskaźnik zakażeń COVID-19. Autorzy sugerują, że przyszłe badania powinny koncentrować się na interakcji pomiędzy COVID-19 a zakażeniem gruźlicą u ludzi. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023