Nauka dla Społeczeństwa

06.12.2022
PL EN
29.03.2022 aktualizacja 29.03.2022

26,5 tys. zł dla Ukrainy zebrano podczas koncertu Miasto Nauki Ukrainie

Źródło: Uniwersytet Śląski/ fot. Weronika Cygan Źródło: Uniwersytet Śląski/ fot. Weronika Cygan

26,5 tys. zł dla Ukrainy zebrano podczas sobotniego koncertu charytatywnego Miasto Nauki Ukrainie, zorganizowanego przez konsorcjum uczelni na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

"Uczelnie pokazały, że mają ogromną moc – podczas koncertu charytatywnego Miasto Nauki Ukrainie, który odbył się 25 marca br., zebraliśmy wspólnie ponad 26,5 tysiąca złotych. Kwota ta zostanie wykorzystana na pokrycie potrzeb studentów, doktorantów i pracowników z Ukrainy oraz ich rodzin" – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Uniwersytetu Śląskiego Małgorzata Poszwa.

Środki zbierano podczas kiermaszu, zbiórki rzeczowej oraz wpłaty przez portal zrzutka.pl. W trakcie wydarzenia zapełniał się także oznakowany samochód, do którego przynoszono środki higieniczne oraz żywność, która trafi do studentów, doktorantów i pracowników z Ukrainy oraz ich rodzin.

Kulminacyjnym punktem zbiórki finansowej była aukcja charytatywna, zorganizowana na auli im. A. Pawlikowskiego Wydziału Humanistycznego UŚ, podczas której goście licytowali przekazane i przedstawiane m.in. przez rektorów uczelni konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 przedmioty. Przed licytacją wystąpił czternastoletni muzyk Yevhenii Cheslavskyi – rekordzista Ukrainy w grze na największej liczbie instrumentów w swojej grupie wiekowej, natomiast po aukcji odbył się wyjątkowy koncert w ciemności niewidomej artystki Kai Kosowskiej.

Gwiazda wieczoru – zespół Dagadana – rozgrzała publiczność prosto z dachu Wydziału Humanistycznego. Występ ten poprzedziło odśpiewanie przez śpiewaczkę operową Katarzynę Bakalczuk-Kłosowską hymnu Ukrainy oraz wystąpienie studentki Uniwersytetu Śląskiego - Solomii Mykytsei, która podziękowała w imieniu wszystkich obywateli Ukrainy za płynącą z każdej strony pomoc i wsparcie.

Kilkuset uczestników wydarzenia wysłuchało koncertów zespołów studenckich i pracowniczych, wzięło udział w rozmowach o wojnie i jej możliwych skutkach, skorzystało z warsztatów, a najmłodsi wzięli udział w integracji dla dzieci i dorosłych oraz w quizach i konkursach o śląskiej kulturze, strojach, godce i ciekawostkach.

Na scenie głównej odbyła się debata pn. "Co będzie?" z udziałem prof. Yuliany Palagnyuk, prof. Tadeusza Sławka i dr. hab. Marka Migalskiego. Poruszono m.in. temat wyzwań związanych z obecnością uchodźców w Polsce oraz odpowiedzialnego i skutecznego udzielania pomocy.

Osoby chcące pogłębić swoją wiedzę na temat wojny miały możliwość wzięcia udziału w rozmowach z naukowcami na tzw. Przystanku Ukraina. Uczestnicy rozmawiali m.in. o podstawach imperialnego myślenia Rosji, o tym jak pomagać, jednocześnie dbając o własny dobrostan psychiczny, o konsekwencjach emocjonalnych u osób dotkniętych wojną w Ukrainie oraz o tym, jak zapobiegać i leczyć traumę wojenną.

Na patio Wydziału Humanistycznego studenci pomagali i integrowali się przy najpopularniejszych grach planszowych, aktywnościach sportowych i pisali listy do Ukrainy.

W ubiegłym roku staraniem konsorcjum działających w woj. śląskim uczelni Katowicom przyznano tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024.(PAP)

Autorka: Anna Gumułka

lun/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022