Gorzkie lekarstwo pomoże leczyć obrzęk płuc

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Działając na odkryty właśnie w naczyniach płucnych receptor smaku gorzkiego można zapobiec wypełnianiu się płuc płynem - informuje pismo „Frontiers in Physiology“.

Ponad 10 proc. pacjentów na oddziałach intensywnej terapii na całym świecie cierpi na zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), w przypadku którego śmiertelność bliska jest 40 proc. ARDS wymaga podłączenia do respiratora, a do jego najczęstszych przyczyn należą zapalenie płuc, poważny zabieg chirurgiczny, uraz, sepsa, a ostatnio - COVID-19.

W ARDS nadmiernie wzrasta przepuszczalność naczyń płucnych, co umożliwia przedostawanie się białek i płynów do płuc. W rezultacie rozwija się obrzęk płuc.

Naukowcy z Anglia Ruskin University (ARU) w Cambridge wraz z kolegami z Brown University i Providence Veterans Affairs Medical Center w Rhode Island (USA) odkryli, że receptory gorzkiego smaku powszechnie występujące w języku, zwane T2R, są również obecne w ścianach naczyń krwionośnych w płucach.

Nowe badanie, prowadzone przez dr Zsuzsannę Kertesz i dr Havovi Chichger z ARU wykazało, że gdy te receptory gorzkiego smaku w płucach są stymulowane, pomagają w ochronie wyściółki naczyń krwionośnych, zwanej śródbłonkiem.

Jak wykazały eksperymenty, mające gorzki smak związki takie jak fenylotiokarbamid i denatonium – najbardziej gorzka znana substancja – działają odpowiednio na receptory gorzkiego smaku T2R38 i T2R10. Po pobudzeniu receptory gorzkiego smaku włączają mechanizm ochronny ścian naczyń krwionośnych, zapobiegając przenikaniu przez nie płynu.

Zdaniem autorów badań dzięki odkryciu można będzie opracować nowe leki zapobiegające niewydolności oddechowej. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera