Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2023
PL EN
26.03.2022 aktualizacja 26.03.2022

Amatorzy sportu mają na starość więcej komórek macierzystych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Osoby, które lubią się ruszać, mają w późnym wieku więcej komórek macierzystych w mięśniach, które dzięki temu są sprawniejsze. Wystarczą nawet niewielkie dawki ćwiczeń - przekonują autorzy pracy opublikowanej na łamach „The Journal of Physiology”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że osoby, które przez większość życia były z wysiłkiem za pan brat, miały w mięśniach więcej regenerujących je satelitarnych komórek macierzystych. Uczestnicy badania uprawiali przy tym przeróżne sporty - z piłkami, rakietami, pływali, jeździli rowerem, biegali, wiosłowali.

W projekcie wzięło udział 46 mężczyzn.

15 z nich było młodych i prowadziło siedzący tryb życia, 16 było seniorami, którzy przez większość lat się ruszali, 15 było także starszych i nie uprawiało sportu.

Na prośbę naukowców wszyscy wykonywali oporowe ćwiczenia sprawdzające funkcje mięśni.

Badacze wykonali też biopsję tkanki mięśniowej i pobrali od ochotników krew do analizy.

Jak się okazało, starsi uczestnicy, którzy przez całe życie się ruszali, mieli lepsze wyniki zarówno od ich niewysportowanych rówieśników, jak i od młodych kolegów.

„To pierwsze badanie z udziałem ludzi, które pokazało, że uprawianie rekreacyjnego sportu przez całe życie może opóźnić niektóre skutki starzenia się. Z pomocą biopsji tkanki mięśniowej odkryliśmy pozytywne skutki ćwiczeń na osoby należące do starzejącej się ogólnej populacji. Takich wyników brakowało w literaturze, ponieważ wcześniejsze badania skupiały się głównie na profesjonalnych sportowcach” - mówi główny autor odkrycia Casper Soendenbroe.

„Najważniejszy przekaz tego badania jest taki, że nawet niewielkie ilości ruchu wydają się mieć duże znaczenie, jeśli chodzi o ochronę przed związanym z wiekiem spadkiem wydajności mięśni. To napawające optymizmem wyniki, które mogą zachęcić ludzi do angażowania się w aktywności, które lubią. Nadal musimy się wiele nauczyć o działających tu mechanizmach i interakcjach między nerwami i mięśniami oraz jak zmieniają się one wraz z wiekiem. Nasze badanie to krok w tym kierunku” - dodaje specjalista.

Naukowcy zwracają uwagę, że średnia wieku ochotników wynosiła 73 lata.

Funkcje mięśni najbardziej spadają tymczasem po 80. roku życia, więc potrzebne będą jeszcze badania w tej grupie wiekowej, a także z udziałem kobiet.

Więcej informacji: https://physoc.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1113/JP282677 (PAP)

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023