Badania: większość niezaszczepionych dzieci i nastolatków po przechorowaniu COVID-19 nie ma przeciwciał

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Brak przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 stwierdzono u większości niezaszczepionych dzieci i nastolatków po przechorowaniu COVID-19 – wykazały badania amerykańskich specjalistów.

Badanie, jakie opublikowano w piśmie „Pediatrics” potwierdza znaczenie szczepień dzieci i młodzieży przeciwko COVID-19. Nie można polegać jedynie na tym, że są one bardziej odporne na cięższy przebieg tej choroby i jej powikłania - zauważają autorzy publikacji.

Przekonują o tym badania, jakie od października 2020 r. prowadzono w Teksasie wśród 218 dzieci i młodzieży w wieku od 5. do 19. roku życia. Wszystkie w jakimś okresie zachorowały na COVID-19, a 90 proc. z nich nie było szczepionych. Próbki krwi, by zbadać poziom przeciwciał, pobierano im co trzy miesiące.

Po pierwszym pobraniu próbek krwi stwierdzono, że przeciwciała przeciwko COVID-19 występowały u co trzeciego badanego dziecka. Ale pół roku później jedynie u co drugiego z nich nadal one występowały. Nie stwierdzono też, by poziom przeciwciał różnił się w zależności od przebiegu zakażenia, a zatem czy było ono bezobjawowe, z lekkimi lub ciężkimi objawami.

„Był on takim sam u każdego badanego dziecka” – podkreśla w wypowiedzi dla Reutersa dr Sarah Messiah z UTHealth School of Public Health w Dallas. Nie miało też znaczenia, czy dziecko było otyłe, oraz jakiej było płci.

Specjalistka podkreśla, jak bardzo błędny jest pogląd, iż przechorowanie zakażenia chroni dobrze przed kolejnymi infekcjami i chorobą. „Niektórzy rodzice tak sądzą, wydaje się im, że dziecko jest już odporne i nie wymaga szczepienia przeciwko COVID-19” – zaznacza. - „Mamy jednak wspaniale narzędzie dające dodatkową ochronę, a jest nim szczepienie”.

Odporność mierzona przeciwciałami przeciwko COVID-19 po pewnym czasie spada u wielu osób - także po podaniu szczepionki, nawet po trzech dawkach. Szczepienia te można jednak bezpiecznie powtarzać, zwiększając poziom przeciwciał. Można też ponownie przechorować zakażenie wirusem SARS-CoV-2, choć nigdy nie ma pewności, jaki będzie przebieg choroby - nawet u dzieci, które zwykle łagodnie ją przechodzą. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera