Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
22.03.2022 aktualizacja 22.03.2022

Giżycko/ Leśnicy zainstalowali kamerę umożliwiającą podglądanie lęgów czapli

Frydrychowice, 24.02.2021. Jedna z pierwszych czapli białych (Egretta alba) po powrocie do Polski 24 bm. we Frydrychowicach. PAP/Łukasz Gągulski Frydrychowice, 24.02.2021. Jedna z pierwszych czapli białych (Egretta alba) po powrocie do Polski 24 bm. we Frydrychowicach. PAP/Łukasz Gągulski

W nadleśnictwie Giżycko leśnicy zainstalowali kamerę, dzięki której można podglądać życie w kolonii czapli siwej. Czapliniec to miejsce, gdzie rodzą się i dorastają te piękne ptaki - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Regionalej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk.

"W pierwszym dniu astronomicznej wiosny, a także w Międzynarodowym Dniu Lasów zapraszamy do obserwowania niezwykle widowiskowego spektaklu. W Nadleśnictwie Giżycko została zainstalowana kamera obserwująca życie w kolonii czapli siwej. W miejscu, gdzie rodzą się i dorastają jedne z najpiękniejszych ptaków" - wyjaśnił.

Kamera zainstalowana nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi przez leśników pozwala obserwować czapliniec, czyli czaplowe siedlisko. To tu czaple zakładają gniazda i składają jaja, z których wykluwają się młode.

Transmisję online Lasów Państwowych z kolonii czapli zlokalizowanej na Mazurach w Nadleśnictwie Giżycko w Regionalnej Dyrekcji lasów Państwowych w Białymstoku można oglądać na stronie internetowej https://gizycko.bialystok.lasy.gov.pl/czapleonline.

To jedyna kamera, dzięki której można obserwować czaple siwe. Dzięki innym kamerom zainstalowanym przez Lasy Państwowe można już patrzeć na żubry, rybołowy, bociany czarne czy jelenie.

Czapla jest popularnym ptakiem, występuje nad akwenami, żywi się rybami, ale nie pogardzi myszą, królikiem czy innym ptakiem. Jej znakiem rozpoznawczym jest wygięta szyja, która pozostaje taka także w czasie lotu. Od dzioba przez oczy przebiega czarne pasmo, które przedłuża się w długie czarne piórko.

"Nasza kamera jest na etapie uruchomienia. Dostosowujemy obraz z wysokiej jakości kamery internetowej do możliwości łącza internetowego. Wkrótce kalibracja przekazu z czaplińca się zakończy, a wtedy transmisja obrazu będzie najwyższej jakości" - dodał Jarosław Krawczyk.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Libudzka

ali/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022