Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
26.03.2022 aktualizacja 26.03.2022

„Dobry” cholesterol może pomóc w leczeniu sepsy

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Podawanie pacjentom syntetycznego odpowiednika lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL), popularnie określanych jako „dobry cholesterol", może być skutecznym sposobem leczenia sepsy - informuje pismo "Science Signaling".

Sepsa (nazywana także posocznicą) to stan zagrażający życiu, który pojawia się, gdy infekcja wyzwala reakcję łańcuchową w całym ciele. Jej objawy mogą być zróżnicowane, przy czym do najczęstszych należą zmieniona temperatura ciała, przyspieszenie rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego, obrzęki, wysypka i - w końcowym etapie - utrata świadomości. Bez odpowiedniego leczenia sepsa może doprowadzić do uszkodzenia tkanek, niewydolności narządów i śmierci. Według danych amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention co roku prawie 270 000 Amerykanów umiera w wyniku sepsy. Ma ją co trzeci pacjent umierający w szpitalu.

Cholesterol HDL jest znany jako „dobry" cholesterol, ponieważ pomaga usuwać z krwioobiegu inne formy cholesterolu. Wyższy poziom HDL wiąże się z niższym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu.

Jak wskazują badania zespołu prof. Xiangana Li z University of Kentucky College of Medicine, wyższy poziom HDL ma również związek z lepszymi wynikami leczenia sepsy.

Przeprowadzone wspólnie ze specjalistami z oddziału intensywnej opieki medycznej szpitala University of Michigan badanie wykazało, że pacjenci z sepsą mają obniżony poziom cholesterolu HDL w porównaniu z pacjentami nieseptycznymi. Ponadto niższy poziom HDL koreluje z gorszymi rokowaniami dla pacjentów z sepsą.

Wraz z wcześniejszymi badaniami profesora Li na myszach z niedoborem HDL, odkrycia te sugerują, że obniżenie poziomu HDL jest realnym czynnikiem ryzyka sepsy, a zwiększenie jego poziomu mogłoby się stać strategią terapeutyczną.

Aby przetestować tę hipotezę, zespół profesora Li podał myszom z posocznicą syntetyczny odpowiednik HDL o nazwie ETC-642. Myszy, które go otrzymały, miały zwiększoną przeżywalność i lepszą ochronę przed sepsą - ich nerki działały sprawniej, a stan zapalny zmniejszył się.

„Łącznie dane te sugerują, że leczenie HDL może być skutecznym sposobem leczenia pacjentów z sepsą – powiedział Li. - ETC-642 daje również możliwość szybkiego przełożenia na badania kliniczne”.

ETC-642 został wcześniej opracowany z myślą o leczeniu chorób sercowo-naczyniowych i okazał się skuteczny w zwiększaniu poziomów HDL u pacjentów w kilku badaniach klinicznych. Zdaniem prof. Li, chociaż potrzebne są dodatkowe badania, ugruntowana pozycja kliniczna ETC-642 i bezpieczeństwo dla ludzi sprawiają, że jest idealnym kandydatem do przetestowania jego zdolności ochronnych u pacjentów z sepsą. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022