Nauka dla Społeczeństwa

08.08.2022
PL EN
21.03.2022 aktualizacja 21.03.2022

Białystok/ Wystawa "Ukraina blisko nas" na kampusie UwB

Źródło: Uniwersytet w Białymstoku -  https://uwb.edu.pl Źródło: Uniwersytet w Białymstoku - https://uwb.edu.pl

Przedmioty związane ze sztuką i rzemiosłem ludowym Ukrainy jak wyszywanki, haftowane koszule, ale też ceramikę zdobioną kwiatami - można oglądać na wystawie "Ukraina blisko nas" na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku. To wyraz solidarności z Ukrainą w tym trudnym czasie - podkreślają organizatorzy.

Wystawę "Ukraina blisko nas" można oglądać do 15 maja w holu wydziału biologii na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku.

"W tych trudnych, niewyobrażalnych czasach, myślami i sercem jesteśmy z narodem ukraińskim. Chcemy wyrazić swoją solidarność z Ukrainą" - powiedziała w przesłanym mediom materiałach kierownik Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego, które zorganizowało wystawę, dr Anna Matwiejuk.

Dodała, że wystawa pokazuje "niewielki fragment bogactwa rękodzieła ludowego naszych sąsiadów". "Daje ono wyobrażenie o tym, że Ukraina jest krajem bogatym w niepowtarzalne, wzbudzające podziw i zachwyt całego świata skarby sztuki ludowej. Dawne rzemiosło ludowe jest ważną częścią dziedzictwa kulturowego Ukrainy oraz nieodłącznym elementem jej historii" - dodała Matwiejuk.

Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów m.in. doktorantki biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Można zobaczyć m.in. biżuterię, ceramikę czy zdobione pisanki. W gablotach prezentowane są też wyszywanki, kolorowo haftowane koszule, spódnice czy bieżniki.

"Ukraina jest krajem odznaczającym się niezwykłym bogactwem i oryginalnością rękodzieła ludowego, począwszy od haftu - dumy narodowej, który wyszywa ten kraj wzdłuż i wszerz, różniąc się przy tym, w zależności od rejonu, rodzajami ściegów, motywami zdobniczymi, kompozycją, a także kolorystyką" - powiedziała Izabela Dziekańska, która udostępniła swoją kolekcję na wystawę.

Jak przypominają organizatorzy wystawy, na całym świecie znane są prace ludowych rzemieślników ze wsi Petrykiwka w obwodzie dniepropietrowskim (południowo-wschodnia część Ukrainy), które charakteryzuje bogate zdobnictwo roślinne i zwierzęce.

"Prace w malarstwie Petrykiwka można spotkać na papierze, drewnie, meblach, ceramice, porcelanie, szkle, odzieży, muralach. Ukraińska sztuka malowania została wpisana w 2013 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, stając się jednym z głównych symboli Ukrainy. Na wystawie można oglądać zachwycające, kolorowe bluzki i talerze z fantastycznymi formami kwiatów" - dodała Matwiejuk.

Wystawie towarzyszy zbiórka potrzebnych rzeczy dla Ukrainy. Pełną listę potrzebnych produktów można znaleźć na stronie internetowej białostockiego Centrum Aktywności Społecznej (CAS) - podaje Uniwersytet w Białymstoku.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ jann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022