Trwają przygotowania Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba do rozpoczęcia obserwacji naukowych. Aktualnie testowane i kalibrowane są poszczególne instrumenty i elementy optyki. NASA pokazała testowe zdjęcie z tego procesu.
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wystrzelony w kosmos 25 grudnia 2021 r. Ten następca Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, jak go nazywają media, jest obecnie w kolejnych fazach testowania przed rozpoczęciem właściwych badań naukowych.
Pierwsze zdjęcia były już wcześniej pokazywane, natomiast teraz widać wyraźny obraz wskazujący, że kalibrowanie zwierciadła przebiega zgodnie z planem. Sprawdzono wszystkie parametry optyczne i stwierdzono, że są zgodne z oczekiwaniami, a czasami je nawet przewyższają. Nie wystąpiły problemy krytyczne, nie ma też zanieczyszczeń, ani elementów blokujących drogę optyczną w teleskopie.
Obserwatorium jest w stanie zbierać światło od odległych kosmicznych obiektów i dostarczać je poprawnie do instrumentów pomiarowych.
6,5-metrowe zwierciadło teleskopu składa się z 18 sześciokątnych segmentów. Na potrzeby wystrzelenia teleskopu zostało złożone i potem trzeba je było rozłożyć w kosmosie, a następnie skalibrować każdy z segmentów z dokładnością do nanometrów, aby razem działały jako jedno wielkie zwierciadło. Niektóre z dużych teleskopów naziemnych posiadają segmentowe zwierciadła, ale w przypadku teleskopu kosmicznego po raz pierwszy zastosowaną tę technikę.
Obiektem, który posłużył do wykonania testowego zdjęcia, była gwiazda 2MASS J17554042+6551277. Celem był sprawdzenie, czy wszystkie segmenty zwierciadła głównego zostały odpowiednio ułożone, aby uzyskać jeden wspólny obraz gwiazdy. Zdjęcie uzyskano instrumentem NIRCam. Poza wspomnianą gwiazdą, na fotografii widać też inne gwiazdy i galaktyki.
NASA informuje, że przez najbliższe tygodnie będzie wykonywać kolejne etapy testowania teleskopu i jego poszczególnych instrumentów naukowych.(PAP)
cza/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.