Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
16.03.2022 aktualizacja 16.03.2022

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej otwiera nabór wniosków do programu "Solidarni z Ukrainą"

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej NAWA otwiera nabór wniosków do programu "Solidarni z Ukrainą". Skierowany jest on do instytucji gotowych przyjąć ukraińskich uchodźców – studentów i doktorantów, którzy zdecydują się kontynuować kształcenie w Polsce.

Nabór wniosków do programu "Solidarni z Ukrainą" potrwa od 15 do 31 marca 2022 r.

Program realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia.

"W ostatnim czasie NAWA musi dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację za naszymi wschodnimi granicami. Po fali protestów na Białorusi powstał program +Solidarni z Białorusią+, a obecnie bezprecedensowa agresja na Ukrainę wymaga dostosowania polskiego systemu szkolnictwa wyższego do przyjęcia uchodźców, którzy chcą kontynuować studia w naszym kraju" - powiedział wiceminister zdrowia Wojciech Murdzek cytowany w komunikacie na temat programu. Ocenił, że "program +Solidarni z Ukrainą+ to cenne wsparcie dla uczelni, które udzielą pomocy naszym sąsiadom z ogarniętych wojną obszarów".

"Wsparcie dla ukraińskich studentów to pomoc w tworzeniu kadry, która w przyszłości będzie leczyła mieszkańców Ukrainy" – podkreślił wiceminister zdrowia Piotr Bromber, również cytowany w komunikacie. "Dzięki programowi +Solidarni z Ukrainą+ ukraińscy studenci będą mieli zapewnioną kontynuację kształcenia, w tym na kierunkach medycznych, co będzie możliwe również dzięki dużej otwartości i chęci pomocy ze strony uczelni medycznych. Wierzę, że podejmowane przez nas działania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom ukraińskich studentów" - dodał Bromber.

"Jednoczymy się, by okazać wsparcie Ukrainie. Nasze myśli są szczególnie blisko obywateli tego państwa, którzy stanowią część społeczności akademickiej. Za ważne uważamy dziś zapewnienie ciągłości kształcenia oraz prowadzenia badań. Program +Solidarni z Ukrainą+ realizowany przez NAWA ma to umożliwić ukraińskim studentom i doktorantom, którym szansa na zdobywanie wiedzy została w drastyczny sposób przerwana" - wskazał przewodniczący KRASP prof. Arkadiusz Mężyk.

"Badania naukowe i kształcenie studentów, powinny być prowadzone w świecie demokratycznym i wolnym od wojen. Dziś działalność akademicka w Ukrainie została wstrzymana, a my, jako środowisko akademickie mamy przed sobą ważne zadanie. To jedność, solidarność oraz umożliwienie ciągłości kształcenia i prowadzenia badań ukraińskim studentom i naukowcom, którzy musieli opuścić swój kraj. Program +Solidarni z Ukrainą+ stanowi odzwierciedlenie naszej chęci niesienia pomocy. Ponadto w najbliższych dniach do zespołu NAWA dołączą obywatele Ukrainy, których wiedza specjalistyczna pozwoli działać nam na najwyższym poziomie" – poinformowała dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska.

Wnioski do NAWA mogą złożyć uczelnie nadzorowane przez MEiN lub MZ oraz instytuty PAN/instytuty sieci Łukasiewicz/instytuty badawcze. We wniosku deklarują liczbę uchodźców z Ukrainy, których są gotowe przyjąć, zapewniając im bezpłatnie możliwość kontynuowania studiów, przygotowania rozprawy doktorskiej, odbycia kursów językowych lub innych dowolnych form kształcenia w okresie od 1 marca do 30 września.

Poza zwolnieniem z opłat za kształcenie uczestnikom wypłacane będzie stypendium. Co więcej, w razie potrzeby każdemu zostanie zapewniona pomoc psychologiczna oraz prawna.

Uczestnicy nie muszą być rekrutowani na cały okres trwania Programu. Mogą być przyjmowani w dowolnym momencie od 1 marca do 30 września 2022.

Uczestnikami działań realizowanych w Programie (uczestnikami Programu) mogą być obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku i którzy: byli studentami ukraińskich uczelni w roku akademickim 2021/2022 lub odbywali na Ukrainie studia doktoranckie (aspirantura) w roku akademickim 2021/2022.

Informacje na temat wsparcia dla studentów i doktorantów oraz szczegóły inicjatywy "Solidarni z Ukrainą" dostępne są na stronie NAWA: www.nawa.gov.pl oraz www.researchinpoland.org, a także na dedykowanym kanale: ukraina.nawa.gov.pl oraz na profilach - NAWA Україна (@nawaukraine) – w social mediach.

Jak podaje NAWA, Ukraińcy stanowią najliczniejszą obecnie grupę wśród zagranicznych studentów w Polsce. Według danych GUS, w roku akademickim 2008/2009 w naszym kraju studiowało 2831 studentów, a w roku 2020/21 było ich już aż 38 473. Stanowią 45,4 proc. wszystkich obcokrajowców studiujących w naszym kraju. 

PAP - Nauka w Polsce, Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022