Nauka dla Społeczeństwa

24.09.2023
PL EN
04.03.2022 aktualizacja 04.03.2022

UE/ KE zawiesza współpracę z Rosją w zakresie badań naukowych i innowacji

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i w geście solidarności z narodem Ukrainy Komisja Europejska podjęła decyzję o zawieszeniu współpracy z rosyjskimi podmiotami w dziedzinie badań, nauki i innowacji.

KE nie zawrze żadnych nowych umów z organizacjami rosyjskimi w ramach programu Horyzont Europa. Ponadto KE zawiesza płatności na rzecz rosyjskich podmiotów w ramach istniejących umów. Wszystkie trwające projekty, w których uczestniczą rosyjskie organizacje badawcze, są poddawane przeglądowi – zarówno w ramach Horyzontu Europa, jak i Horyzontu 2020, poprzedniego programu UE na rzecz badań i innowacji.

Wiceszefowa KE Margrethe Vestager powiedziała, że współpraca badawcza UE opiera się na poszanowaniu wolności i praw, które leżą u podstaw doskonałości i innowacji. "Ohydna militarna agresja Rosji na Ukrainę jest atakiem właśnie na te wartości. Nadszedł zatem czas, aby zakończyć naszą współpracę badawczą z Rosją” - zaznaczyła.

„Agresja militarna Rosji na Ukrainę jest atakiem na wolność, demokrację i samostanowienie, na których opiera się ekspresja kulturalna, wolność akademicka i naukowa oraz współpraca naukowa. W efekcie postanowiliśmy nie angażować się w dalsze projekty współpracy w zakresie badań i innowacji z podmiotami rosyjskimi. Jednocześnie jesteśmy mocno zaangażowani w zapewnienie dalszego pomyślnego udziału Ukrainy w programach badawczych i szkoleniowych Horyzont Europa i Euratom. Ukraińscy naukowcy i badacze są od 20 lat kluczowymi uczestnikami naszych programów ramowych UE w zakresie badań i innowacji i wykazali się doskonałością i przywództwem w zakresie innowacji. Podjęliśmy kroki administracyjne, aby zapewnić, że odnoszący sukcesy beneficjenci ukraińscy mogą otrzymać finansowanie z unijnych badań naukowych i innowacji" - powiedziała Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023