Nauka dla Społeczeństwa

03.07.2022
PL EN
08.03.2022 aktualizacja 08.03.2022

Coraz lepiej poznane wirusy świń

źródło: Adobe Stock źródło: Adobe Stock

Badania nad cirkowirusami i parwowirusami świń pomagają ustalać nowe kryteria diagnostyczne oceny zakażeń i skuteczności szczepień zwierząt. W ramach grantów „KNOW: zdrowe zwierzę – bezpieczna żywność” naukowcy z SGGW wykazali m.in., że w Polsce krążą trzy genotypy cirkowirusa typu 2 (PCV2).

Zespół naukowców z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, pod kierunkiem prof. dr. hab. Tomasza Stadejka przeprowadził i opublikował badania nad cirkowirusami świń, które wpisują się w światowe trendy badań nad nowymi i ponownie pojawiającymi się wirusami tego gatunku zwierząt. Naukowcy ustalili, że w Polsce krążą trzy genotypy cirkowirusa świń typu 2: PCV2a, PCV2b i PCV2d. Zaproponowali też nowe kryteria diagnostyczne oceny zakażeń i skuteczności szczepień.

W pracach badawczych uczestniczą dr Aleksandra Woźniak i dr Dagmara Miłek. Współne publikacje są podsumowaniem kilkuletnich badań zespołu, w tym pierwszego opisania w Europie cirkowirusa świń typu 3, czy parwowirusa świń typu 7. Prof. Tomasz Stadejek wraz zespołem badawczym został za nie uhonorowany nagrodą w kategorii „Nauka” podczas Gali Nauki Polskiej 2022.

Jak podkreślają naukowcy, w ostatnich latach na świecie doszło do wystąpienia kilku dramatycznych epidemii wywołanych wcześniej nieznanymi koronawirusami, które wyewoluowały u gatunków inne niż człowiek. Rozwój technik diagnostycznych, w tym sekwencjonowania nowej generacji przyczynił się do odkrycia nowych patogenów zwierząt domowych, w tym świń.

„Znaczenie takich zakażeń dla zdrowia zwierząt i człowieka jest często nieznane i wymaga szeroko zakrojonych badań, w tym diagnostycznych i epidemiologicznych. Ze względu na fakt, że zakażenia nowymi, i wcześniej znanymi występującymi endemicznie wirusami często wzajemnie sobie towarzyszą, i mogą wpływać na skuteczność zwalczania chorób o dużym znaczeniu ekonomicznym, badanie tych interakcji jest niezwykle ważne z naukowego i praktycznego punktu widzenia” – oceniają naukowcy z SGGW.

Dodają, że pandemia wirusa SARS-CoV-2 jest wyjątkowo bolesnym dowodem na to, jak istotną rolę mają badania zmienności i występowania wirusów krążących w populacjach zwierząt dzikich i domowych. Wirusy podlegają ciągłej ewolucji, dzięki czemu mogą nabywać nowych właściwości chorobotwórczych lub, przekraczając bariery gatunkowe, adaptować się do organizmów nowych gospodarzy.

Profesor zaznacza, że cirkowirusy świń izolowano od innych gatunków niż świnia, czy dzik, bo od przeżuwaczy, gryzoni, psowatych, owadów i skorupiaków. Wykrycie antygenów lub DNA cirkowirusów w próbkach kału człowieka lub wymazach z dróg oddechowych, albo swoistych przeciwciał w surowicy podkreśla potencjał zoonotyczny tych gatunków – czyli możliwość przeniesienia choroby ze zwierzęcia na człowieka.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022