W piątek spora planetoida przemknie koło Ziemi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W piątek, 4 marca, o godz. 8:59 polskiego czasu w pobliżu Ziemi przemknie planetoida. Ma średnicę ok. 750 metrów, a minie naszą planetę z prędkością ponad 43 tysięcy km/h .Dokładne parametry przelotu podaje NASA na stronie internetowej Center for Near Earth Object Studies (CNEOS).

Planetoida (asteroida) oznaczona jako 138971 (inne oznaczenie: 2001 CB21).

O jej istnieniu astronomowie wiedzą od 2001 roku, gdy 2 lutego odkryto ją dzięki projektowi poszukiwań planetoid LINEAR. Wiadomo, że obiega Słońce co 384 dni i ma średnicę mniej więcej 749 metrów (ocena rozmiarów jest przedziale od 560 m do 1,3 km).

Ciało „lubi” zbliżać się do Ziemi, a także do Wenus. Naszą planetę mija blisko prawie każdego roku, aczkolwiek tegoroczne spotkanie będzie najbliższym w pespektywie kilkudziesięciu lat. Dystans wyniesie 0,03 jednostki astronomicznej, czyli nieco mniej niż 13 razy odległość do Księżyca, a więc ok. 4,9 mln km.

Zaliczane jest do tzw. obiektów bliskich Ziemi (ang. Near-Earth Objects), a rozmiary ma na tyle duże i orbitę przebiegającą w taki sposób, że również do grona potencjalnie niebezpiecznych planetoid (ang. Potentially Hazardous Asteroids).

Orbitę planetoidy można śledzić na stronie Eyes on Asteroids prowadzonej przez NASA, pod linkiem https://eyes.nasa.gov/apps/asteroids/#/asteroids/138971_2001_cb21 (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kwasy omega-6 nie są przyczyną zapaleń

  • Fot. Adobe Stock

    Terapia genowa przywróciła słuch

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera