Uczelnie i instytucje

Lublin/ KUL zaoferował ponad sto miejsc w akademiku dla uchodźców z Ukrainy

16.06.2021. Budynek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. PAP/Wojtek Jargiło
16.06.2021. Budynek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. PAP/Wojtek Jargiło

Ponad sto miejsc w domu studenckim, a także pomoc prawną, duchową i psychologiczną oraz opiekę nad dziećmi zaoferował dla uchodźców z Ukrainy Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Rzecznik KUL prof. Michał Wyrostkiewicz przekazał w piątek, że działania pomocowe dotyczą nie tylko studentów i ich rodzin, ale wszystkich osób z Ukrainy dotkniętych wojną.

"W tym momencie KUL dysponuje ponad setką miejsc w domu studenckim, co zostało już zgłoszone sztabowi wojewódzkiemu. Miejsca te są do dyspozycji wojewody" – poinformował rzecznik uczelni.

KUL zaoferował również pomoc prawną. Specjaliści będą doradzać uchodźcom, co zrobić po przejeździe do Polski. Dodatkowo uczelnia zapowiada pomoc psychologiczną, pomoc dla osób z niepełnosprawnością, a także pomoc duchową – np. nabożeństwa w języku ukraińskim i spotkania z duszpasterzem. Ważną częścią pomocy będzie też wsparcie rodzin, w tym matek z dziećmi.

"Uniwersytet jest otwarty na to, aby stać się uczelnią dla tych, którzy chcą kontynuować kształcenie w Polsce" – zapewnił też prof. Michał Wyrostkiewicz.

KUL uruchomił telefon kontaktowy (+48-515-852-632) i e-mail (ukraina@kul.pl), pod którym można otrzymać kompletne informacje np. na temat tego, gdzie się udać po pomoc i jak kontynuować studia w Polsce.

"Studenci, którzy spełniają odpowiednie warunki formalne (np. mają obywatelstwo polskie i kartę Polaka), po zakwalifikowaniu przez odpowiednie komisje uczelniane zostaną przyjęci do nas na studia" – zapewnił rzecznik KUL.

Wyjaśnił jednak, że w kwestii przyjmowania cudzoziemców obowiązują uczelnię specjalne regulacje prawne.

"W tej sprawie KUL oczekuje na informacje z MEiN na temat tego, w jaki sposób i na jakich zasadach można studentom umożliwić kontynuacje studiów" – dodał prof. Wyrostkiewicz.

Fundacja Rozwoju KUL otworzyła także konto bankowe, na które można wpłacać pieniądze przeznaczone na pomoc ofiarom rosyjskiej agresji. Nr konta: 83 1050 1953 1000 0090 8154 7532. Na uniwersytecie mają być też organizowane zbiórki darów materialnych, które niebawem zostaną przekazane na Ukrainę.(PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Wrocławski: uczelnia nie potępi publicznie Izraela za wojnę w Strefie Gazy

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera