Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
24.02.2022 aktualizacja 24.02.2022

Krakowskie środowisko akademickie solidaryzuje się z Ukrainą

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Niebiesko-żółte flagi na stronach internetowych największych krakowskich uczelni, a także wyrazy wsparcia dla ukraińskich studentów, doktorantów i pracowników - tak tutejsze środowisko akademickie wspiera zaatakowaną Ukrainę. Polscy naukowcy wyrażają też poparcie dla "suwerennego państwa".

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel podkreślił, że atak Rosji na Ukrainę to "bezprecedensowe złamanie umów międzynarodowych i standardów współpracy". W czwartkowym liście skierowanym do społeczności akademickiej uczelni, wyraził solidarność z zaatakowanym krajem i jego obywatelami.

"Mam głęboką nadzieję, że będziemy mogli jeszcze bardziej intensyfikować i rozwijać współpracę we wszelkich postaciach z naszymi ukraińskimi partnerami akademickimi, a także umożliwiać im realizację procesów dydaktycznych i naukowych" - wskazał prof. Popiel.

Zwrócił się także do licznego gron ukraińskich studentów, doktorantów i pracowników swojej uczelni. "Nie jesteście sami i możecie liczyć na nasze wsparcie w tych trudnych dla Was, Waszych Rodzin i Przyjaciół chwilach" - zapewnił rektor. Zadeklarował przy tym, że konieczne jest stanie na straży "najważniejszych uniwersalnych wartości, istotnych dla wszystkich ludzi".

UJ opublikował też na swojej stronie oświadczenie przedstawicieli polskiego środowiska akademickiego, które "stanowczo potępia napaść na naszego sąsiada i używanie wobec niego przemocy". "Wyrażamy pełną solidarność z całym narodem ukraińskim i poparcie dla Ukrainy jako suwerennego państwa, oraz deklarujemy wszelką możliwą pomoc w tych ciężkich chwilach" - napisali naukowcy.

Zaapelowali również do ministerstwa edukacji o "uruchomienie we współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej specjalnych środków, w tym prawnych, na wsparcie dla ukraińskich naukowców, doktorantów i studentów, którzy wyrażą chęć kontynuowania swojej działalności w polskich uczelniach". Sygnatariusze pisma zadeklarowali ponadto, że środowisko będzie jeszcze mocniej rozwijać współpracę z ukraińskimi partnerami akademickimi.

Pod oświadczeniem podpisali się m.in. prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prof. Marcin Pałys, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiej Akademii Nauk.

Do ukraińskich członków społeczności akademickiej swojej uczelni zwrócił się także dr hab. Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W imieniu wspólnoty wyraził wsparcie i zadeklarował wszelką konieczną pomoc. "Nie ma i nigdy nie będzie w nas zgody na przemoc i wojnę" - wskazał.

O wsparciu zapewnił też rektor Politechniki Krakowskiej, prof. Andrzej Białkiewicz. "Potępiamy agresję na Waszą Ojczyznę i wyrażamy smutek z powodu dramatycznej sytuacji, w której znaleźli się Wasi bliscy" - zwrócił się do członków społeczności.

Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prof. Piotr Borek zwrócił uwagę, że potrzebna jest "solidarność nas wszystkich", a najważniejsza jest ta "okazywana w naszych mniejszych wspólnotach".(PAP)

nak/ jann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024