Orlen Asfalt i Politechnika Białostocka z umową o współpracy nad rozwojem technologii drogowych

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Współpraca przy projektach badawczych związanych z rozwojem nowych technologii drogowych przyjaznych środowisku to jeden z celów porozumienia, które podpisały Politechnika Białostocką i Orlen Asfalt - poinformowała spółka Grupy Orlen. Umowa obejmuje także realizację studenckich prac dyplomowych.

Informując w czwartek o porozumieniu z Politechniką Białostocką, spółka Orlen Asfalt podkreśliła, że projekty badawcze, które uruchamiane będą dzięki współpracy z uczelnią, to m.in. „szansa na systematyczne unowocześnianie nawierzchni drogowych”.

Orlen Asfalt przypomniał m.in., że wraz z Politechniką Białostocką już od kilku lat realizowane są różnego rodzaju projekty, dotyczące m.in. badań właściwości mieszanek mineralno-asfaltowych.

„Podpisane porozumienie określa dodatkową współpracę przy projektach badawczych, opracowywaniu i rozwoju nowych technologii drogowych, rozwiązywaniu problemów technologicznych występujących w procesie budowy nawierzchni drogowych, a także współpracę przy realizacji studenckich prac dyplomowych inspirowanych przez pracowników Orlen Asfalt” - podkreślono w informacji o umowie.

Jak ocenił prezes Orlen Asfalt Paweł Wachnik, obecne porozumienie o współpracy z Politechniką Białostocką „to wyznaczenie nowych kierunków na przyszłość”. „Zacieśniamy współpracę z jednostką naukową, która dysponuje jednym z najlepiej wyposażonych laboratoriów drogowych w Polsce, w którym można prowadzić bardzo zaawansowane badania asfaltów i mieszanek mineralno-asfaltowych” - powiedział Wachnik, cytowany w komunikacie spółki.

Prezes Orlen Asfalt zwrócił jednocześnie uwagę, że „Politechnika Białostocka to nie tylko znakomita infrastruktura, ale także ludzie, których pasją jest działanie na rzecz rozwoju technologii budowy dróg, a swoją wiedzą i doświadczeniem z pełnym oddaniem dzielą się ze studentami”.

Według prorektora ds. rozwoju Politechniki Białostockiej, dr hab. inż. Mirosława Świercza, nieustanny rozwój tamtejszego Zakładu Inżynierii Drogowej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, w tym szeroki zakres prowadzonych badań, także w ścisłej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, jest jednym ze składników potencjału tej uczelni.

„Cieszymy się, że został dostrzeżony i doceniony przez Orlen Asfalt, jednego z największych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dostawców asfaltów. Chcemy kontynuować i rozwijać wspólnie prowadzone projekty badawcze. Ich celem będzie szeroko pojęte unowocześnianie nawierzchni drogowych z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju” - oświadczył prorektor białostockiej uczelni.

Orlen Asfalt przypomniał, że oprócz badań właściwości mieszanek mineralno-asfaltowych, spółka ta i Politechnika Białostocka współpracują również w zakresie edukacji studentów, np. w ramach warsztatów „Latający Uniwersytet Drogowy”. Jak przypomniano w informacji, to inicjatywa pracowników Politechniki Lubelskiej, Politechniki Białostockiej oraz Orlen Asfalt, do której dołączyli pracownicy i studenci z Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej.

Jak podkreślił Orlen Asfalt, „Latający Uniwersytet Drogowy” to niestandardowy projekt, który wykracza ponad program studiów. „Innowacyjne myślenie i energia studentów w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem pracowników naukowych to siła napędowa i możliwość kreowania nowoczesnych rozwiązań w drogownictwie - tworzenie lepszych, trwalszych i bardziej przyjaznych dla środowiska i użytkowników dróg w Polsce” – zaznaczyła spółka. (PAP)

mb/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe CBK PAN

    CBK PAN: polski instrument kosmiczny GLOWS już zintegrowany z satelitą NASA

  • Fot. Adobe Stock

    Prace nad budową prototypowego komputera kwantowego dla wojska - na zaawansowanym etapie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera