Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
18.02.2022 aktualizacja 18.02.2022

Dubaj/ Wystawa "Poland the Heart of Europe" na temat wkładu Polaków w medycynę na Expo 2020

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wystawę o osiągnięciach polskiej medycyny "Poland the Heart of Europe" będzie można obejrzeć w pawilonie polskim na Expo 2020 w Dubaju – poinformowała w czwartek Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Oficjalne otwarcie wystawy w sobotę, w Dzień Nauki Polskiej.

Wystawa to multimedialny pokaz przedstawiający dzieje medycyny na ziemiach polskich i wkład naukowców i lekarzy w medycynę światową. Składa się sześciu działów tematycznych: mózg i narządy zmysłów, nowotwory i immunologia, choroby serca i naczyń, chirurgia i przeszczepy narządów, choroby zakaźne oraz medycyna dziecięca.

Z komunikatu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) wynika, że wystawa prezentuje momenty przełomowe, najistotniejsze odkrycia, najważniejsze operacje, jak m.in. odkrycie istnienia grupy krwi i czynnika Rh, stworzenie szczepionki przeciwko durowi brzusznemu, przygotowanie pierwszej na świecie szczepionki przeciwko polio, opracowanie metody endoskopii żołądkowo-jelitowej, stworzenie maski chirurgicznej. Zaprezentowano też wybitne osobowości, m.in. Mikołaja Kopernika, Marie Curie-Skłodowską, Ludwika Hirszfelda, Tadeusza Krwawicza, Napoleona Cybulskiego, Jana Mikulicza-Radeckiego czy Zbigniewa Religę.

"W dzisiejszym świecie, dotkniętym pandemią koronawirusa, temat naszej wystawy jest szczególnie istotny. Pokazuje nie tylko wkład naszych naukowców i lekarzy w rozwój światowej medycyny, ale także wagę międzynarodowej współpracy i wymiany naukowych doświadczeń. To właśnie dlatego akcentem zamykającym naszą prezentację jest temat sieciowania uczelniami, ośrodków naukowych i jednostek badawczych" – powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor NAWA Grażyna Żebrowska.

W przesłanej informacji napisano, że temat medycyny w polskim pawilonie na Expo w Dubaju pojawił się nie bez przyczyny, bo coraz większą grupę zagranicznych studentów na polskich uczelniach medycznych i technicznych stanowią studenci z krajów arabskich. Z ponad 2,3 tys. studentów pochodzenia arabskiego ponad 670 osób studiuje nauki medyczne.

Wystawa jest jednym z wydarzeń towarzyszących Tygodniowi Nauki Polskiej na Expo 2020 w Dubaju. Kulminacja ich nastąpi w Dniu Nauki Polskiej. Święto przypada 19 lutego, czyli w dniu urodzin Mikołaja Kopernika. Właśnie wtedy oficjalnie otwarta zostanie wystawa "Poland the Heart of Europe". W programie są także m.in. pokazy przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik, spotkanie z dr. Tomaszem Rożkiem i prezentacja jego gry "Academy of Super Heroes", warsztaty dla dzieci, koncerty chopinowskie, koncert fortepianowy i koncert jazzowy.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024